Most, hogy egyre hidegebb napok jönnek, balkonládáink egynyári növényei nagyon a végüket járják. Nálam még teljes pompában virít ugyan a begónia és a díszcsalán, de a petúnia egyébként szép virágai már csak a megnyúlt szárak tetején csücsülnek. Sebaj, a remélhetőleg hosszú őszre is sok lehetőséget kínál a növényválaszték, hogy ne maradjon kopár a balkon vagy a terasz.
Az őszi virágok közül elsőre mindenki az árvácskára, az őszirózsára és a krizantémra gondol. Nincs is ezzel baj, mert akár magukban is gyönyörű díszei lehetnek az erkélynek, terasznak. Ráadásul az árvácska sokféle színe, a krizantém fajta- és színgazdagsága is biztosítja, hogy változatos lehet a kompozíció nemcsak a kertben, de a virágládában, -cserépben is.
Az utóbbi évek nagyon felkapott növénye a díszkáposzta, melynek szintén több színváltozata is kapható. Én annyira nem kedvelem, pedig állítólag még ehető is, de akinek sok helye van, kísérletezhet vele. Ugyan nem évelő, azért a kemény fagyokig gyönyörködhetünk benne.
Közkedvelt téli növények még a csarab (Calluna vulgaris) és az alpesi hanga vagy más néven erika (Erica carnea), melyeket gyakran kevernek össze. A csarab Európában honos örökzöld cserje, nálunk pl. a Bakonyban fordul elő vadon. Fényigényes, kedveli a tőzeges talajt és a párát. Ősztől tavaszig virít a balkonládában is, létezik rózsaszín, fehér, sárga vagy piros változata. Virága kicsi, hegyes.
Közönséges csarab (Calluna vulgaris)
Az erika hazája a Nyugat-Balkán és az Alpok középső és keleti része. Örökzöld törpecserje, inkább a félárnyékos helyeket kedveli, és meszes talajon is megél. Rózsaszín, sárga, fehér vagy bíbor színű, harang alakú virágai augusztus végétől áprilisig nyílnak.
Válogathatunk még különböző varjúhájak (Sedum) és évelő díszfüvek közül is: pl. a lámpatisztítófű (Pennisetum rubrum) vagy a tollborzfű (Pennisetum compressum) egyaránt jól mutatnak ládába vagy nagy cserépbe ültetve, külön-külön, de más növények társaságában is.
Hanga, varjúháj és lámpatisztítófű
Összeültetésekben csinos színfolt lehet a fajdbogyó (Gaultheria procumbens) és a mirtuszhanga (Gaultheria mucronata), és a színes kompozíciókban nagyon szépen mutat az egyelőre csak ezüst növénynek hívott Calocephalus browni is.
Őszirózsa, mirtuszhanga, kúszó fajdbogyó és hanga
Akinek pedig nincs üres ládája, dézsája, cserepe, ültethet szinte bármibe, ami a keze ügyébe kerül, csak lehet, hogy nem lesz túl tartós a dolog. De egyedi mindenképpen.
Csizmába
Tökbe
Kiszuperált kanapéba
Szép, virágos őszi napokat!
Utolsó kommentek