Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Nincs remény, délen is sok lesz a termés

Egyre másra jelennek meg a hivatalos adatok a betakarítás eredményeiről és az előrejelzések déli félteke várható termésmennyiségeivel kapcsolatban. Ezek lényege leegyszerűsítve a következő: mindenből sok lett és sok is várható. A kérdés csak az, hogy mikor és milyen ütemben jelenik majd meg a piacokon a kínálati nyomás. Mindez az árak csökkenését vetíti elő. A Magro Gabonaindex (MGX) aktuális értéke a cikk írásának idején 8005 ponton állt. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Nem pezsdítette fel a betakarítás befejezése a kukoricapiacot. Az alacsony árak miatt ugyanis nem jelent meg a kínálat. Ennek is köszönhetően aztán folytatta lassan felfelé araszoló mozgását a kukorica határidős ára a BÉT-en. A márciusi lejárat újabb 500 forintos emelkedés után immár 43 ezer forint felett jár. Ezzel 1 hónap alatt majdnem 7 százalékot erősödött az árfolyam. A forgalom intenzitása meghaladja a tavaly ilyenkor tapasztaltakat.

Régi népélet naptára

December - Karácsony hava

51. hét:

- december 21. (Tamás): Sok más téli naphoz hasonlóan e napon is meg lehet jósolni, ki lesz a majdani férj. Az egyik módszer: elalvás előtt egy férfi alsóneműt kell a párna alá tenni, ami segít éjjel megálmodni, ki lesz a nagy Ő. A másik, hogy Tamás előestéjén a lányoknak vállal meg kell rázni a kaput, mert ha erre kutyaugatást hallanak, biztosan lesz kérőjük. (Semmit nem bíztak a véletlenre…)

Ebben az időszakban gyakori a disznóölés, ezért Disznóölő Tamásnak is hívják. A levágott jószág segít megjósolni a várható időjárást: ha nagy a mája, csikorgós lesz a karácsony. Ha Tamás napjára leesik a hó, akkor pedig békés, boldog lesz az ünnep.

Sok helyen úgy tartják, aki ezen a napon egyszer disznót öl, annak azután minden évben le kell vágnia valamilyen háziállatot, különben Tamás pusztítja el valamelyik jószágát. Az ilyenkor vágott disznó hájának tamásháj a neve, amely nem avasodik meg, így gyógyítja a keléseket, kiütéseket. Másutt úgy tartották, hogy az e napon levágott disznó sózott vére gyógyítja a köszvényt.

- december 24. (Ádám-Éva): Ha karácsony éjjelén havazik, az nagyon sok jót ígér. Szenteste napján már nem végeztek mezei munkákat, a férfiak kisöpörték az udvart, tűzifát vittek be a házba, az asszonyok pedig főztek, sütöttek, pl. az ünnepi asztalra kerülő jézuskalácsot.

Az ivó- és a fürdővízbe almát és pénzt tettek, hogy egészségesek és szerencsések legyenek.

Az éjféli mise fontos szerepet tölt(ött) be december 24-én.  Pl. előtte a hajadon leányok házasságvarázslást hajtottak végre: olyan gyertya mellett öltözködtek, amely már világított lakodalomban, ezzel biztosítva, hogy hamar elkeljenek. Az éjféli misére menet ostorcsattogtatással, fáklyákkal vagy a templomkertben mindenféle zajkeltéssel igyekeztek távol tartani a rossz szellemeket.

Úgy tartották, hogy az éjféli mise alatt megszólalnak az állatok és kibeszélik gazdáikat. Ezt megelőzendő itatójukba petrezselymet, piros almát tettek, hogy egészségesek legyenek, és ne tudjanak rosszat mondani tartóikról.

Aki elkészült a Luca-székkel, és az éjféli misén feláll rá, megláthatja a boszorkányokat. Ha észrevette őket, menekülni kell, mert ők is kiszúrják a kíváncsiskodót. A menekülés közben elszórt mák segít egérutat nyerni: amíg a boszorkányok szedegetik a szemeket, el lehet tűnni.

- december 25. (Karácsony): "Fekete karácsony - fehér húsvét." Ha ezen a napon borús az idő, esik vagy havazik, akkor szép nyár, jó termés lesz. A fordítottja is igaz: ha süt a nap, rossz nyár várható, és rossz lesz a termés is.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

régi népélet naptára Luca búza boszorkány Luca széke

December - Karácsony hava

50. hét:

- december 13. (Luca): "Szent Lucának híres napja, a napot rövidre szabja." A Gergely-naptár életbe lépése előtt Luca napjára esett a napforduló. Ilyenkor volt a leghosszabb az éjszaka, a legrövidebb a nappal. A hagyomány szerint ez a nap a gonosz elleni védekezés jegyében telik el: fokhagymát kell az ajtóba, ablakba tenni, kenyérre kenni, az állatok fejét bedörzsölni. E napon nem szabad kölcsönadni, vagy -venni és tilos a házimunka is. Az asszonyoknak javallott otthon ücsörögni, példát mutatva a tyúkoknak, hogy kell kotlani a tojásokon.

Ekkor kezdik faragni a Luca-széket, amely nagyon lassan készül, hiszen csak karácsonyra, az éjféli misére kell vele végezni; aki a misén feláll rá, meglátja, ki a boszorkány.

Ezen a naponkell elvetni a Luca-búzát, hogy karácsonyra kiderüljön, milyen lesz a jövő évi termés és a család egészsége.

- december 17. (Lázár): Jelentése héberül "segít az Isten", ezért régen sűrűn könyörögtek hozzá a jó időjárásért is.

Kép forrásához katt a fotóra.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

A Magro.hu idén már harmadik alkalommal megrendezett mezőgazdasági konferenciasorozatának első, budapesti eseménye már lezajlott. A második eseményt Kaposváron december 15-én, a harmadikat Debrecenben január 18-án tartják. A szervezők arra keresik a választ, hogy miért termelnek nyugaton másfélszer annyi kukoricát vagy búzát hektáronként, mint itthon és hogy hogyan lehet elérni azt a hatékonyságot. Az előadások részletezik a legújabb tudnivalókat, a legfrissebb kutatások eredményeit a talajelőkészítéstől a betakarításig a precíziós gazdálkodás szemszögéből is.

Mintegy 2 millió hektáron hozzávetőlegesen 200 ezer gazda és agrárvállalkozás termeszt évről-évre kukoricát vagy búzát Magyarországon. Tapasztalatban nincs hiány, hiszen a szereplők zöme több évtizede végzi ezt a tevékenységet. A friss tudásra azonban igény mutatkozik, vagy kellene, hogy mutatkozzon, mivel jelenleg a hazai mezőgazdasági termelők mintegy 17 százalékának van csak mezőgazdasági végzettsége és évente számos innováció jelenik meg a területen. És az is tény, hogy itthon a termelés hatékonysága jelentősen elmarad az élen járó országokban tapasztaltaktól.

Mi a megoldás?

Jogos a kérdés, éppen ezért nélkülözhetetlen, hogy a gabonatermesztéssel kapcsolatos tudás minél nagyobb teret kapjon és eljusson az érintettekhez. Ezért idén – a Magro.hu mezőgazdasági piactér szokásos éves konferenciasorozatán – ez lesz a téma. A Kukorica és Búza Konferenciasorozaton a két növény teljes termesztési ciklusát fogják bemutatni szakértők segítségével. Sok olyan hasznos újdonság és információ hangzik el az ország 3 különböző pontján, amit eddig a nagyközönség nem ismert.

Milyen kérdéseket feszegetnek a közelgő eseményeken?

  • - Hogyan kerüljük el a felesleges csodavárást, azaz milyen termelési maximumot érhetünk el a technológia helyes megválasztásával régiónként és megyénként?
  • - Mik azok a hibák, amiket tíz gazdából hét elkövet már a talaj előkészítésekor a talajoltás, talajbaktériumok, műtrágyázás terén?
  • - Hogyan válasszunk megfelelő vetőmagot a minőség, a mennyiség és a stressztűrő képesség figyelembe vételével?
  • - Milyen módon csökkenthető a vegyszerhasználat úgy, hogy az új és legveszélyesebb (kukoricamoly, csíkos mozaik, vetési bagolylepke, fuzáriózis) kihívásoknak is megfeleljen?
  • - Hogyan tudjuk a talaj tápanyagtartalmát költséghatékonyan feljavítani a 70-es évek szintjére, hogy ne éhezzenek tovább a növényeink?
  • - Mik a legújabb technológiák az új kórokozók és kártevők ellen, valamint a rezisztencia kezelésére?
  • - Hogyan használhatja ki a fiatal gazdáknak szóló pályázatot a gabonatermesztésben, és milyen öntözéses-gépes támogatások lesznek, és ezekre hogyan készüljön fel már most?
  • - Hogyan időzítsük a kukorica betakarítását úgy, hogy a szárítási költség ne vigye el a profitot, de még a búza elvetésére is legyen idő?
  • - Hogyan nyerjünk több százezer forintot csupán csak az értékesítés optimális időzítésével?

A konferenciasorozat részletes programja és jelentkezés az alábbi oldalon: http://www.magro.hu/konferencia

49. hét:

- december 7. (Ambrus): Ha a fagy elmarad, és enyhül az időjárás, karácsonykor jeges idő lesz.

Ambrus a méhészek és mézesbábosok védőszentje. A legenda szerint csecsemőkorában egy méhraj vette körül az udvaron. A méhek ellepték a bölcsőt, bemásztak a gyermek szájába is. Anyja ijedtében felkiáltott: Ha ez a gyermek életben marad, nagy ember lesz belőle! A csecsemőnek semmi baja nem lett, és a jóslat is bevált: Ambrusból püspök és nagyszerű szónok lett, a "mézajkú prédikátor".

- december 8. (Mária): az egyik legnagyobb Mária-ünnep: a Szeplőtelen Fogantatás, illetve Zalában Földtiltó Boldogasszony, vagy Eketiltó Boldogasszony napja. Ilyenkor már semmilyen mezőgazdasági munkát nem lehet végezni.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

Borbála borbálaág időjárás tél december

December - Karácsony hava

48. hét:

- december 1. (Elza): "Elza-napi éles szél, négyheti széllel jár." A meteorológiai tél kezdete. Ilyenkor fogták be a gazdasszonyok hizlalásra a karácsonyi pulykát.

- december 4. (Borbála): Ha a Borbála napján vízbe helyezett cseresznyefaág ("borbálaág") karácsonyra kivirágzik, az eladó lánynak közeli házasságra van kilátása. Vághatunk mellé aranyvesszőt, meggyfaágat, orgonát, bármilyen gyümölcsfaágat a kertből, így szép virágos csokrunk lesz karácsonyra. Igaz, az orgonának csak a levelei hajtanak ki, de az is nagyon mutatós.

Borbála-napkor többféle tevékenység is tilos: nem szabad fonni, mert ha rokkához nyúlnánk, Borbála bedobná az ablakon az orsót, a fonál kóccá válna, a marhák lábára tekeredne, azok pedig megsántulnának. Akárcsak Luca-napkor, nem szabad varrni sem, mert bevarrnánk a tyúkok fenekét.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

November - Szent András hava:

48. hét:

- november 30. (András): "Aki böjtöl András napján, vőlegényt lát éjszakáján." - András napja a legjelentősebb házasságjósló nap. A lányoknak egyedül, titokban kellett végrehajtaniuk a praktikákat. Pl. ha egy elcsent férfigatyát tettek a párnájuk alá, éjjel megálmodták, ki lesz a férjük. Hogy fokozzák a hatást, böjtöltek is: 3 szem búzát ettek és három korty vizet ittak egész nap.

Az alma – illetve a magja – szintén fontos jósló eszköznek számított: ha 7 vagy 9 magú almát találtak, a lányok papírba csomagolták, András-nap estéjén a párnájuk alá tették, és jó esetben megálmodták, ki lesz a férjük.

A férjhezmenetel idejét ólrugdosással is igyekeztek meghatározni. Ez a szokás nem csak András-napján volt elterjedt: az ól ajtaját megrugdosták, majd hallgatóztak. A hiedelem szerint, ahányat röffent a disznó, annyi év múlva mennek férjhez. Ha nem ébred fel az állat, a lány még abban az évben elkel.

A másik jósló módszer a gombócfőzés volt: a gombócokba férfineveket tartalmazó cédulákat tettek, az elsőként feljövő gombóc rejtette a jövendőbeli nevét. Ugyanez működött derelyével vagy pogácsával is.

András-nap estéjén a jövendőbeli férj anyagi helyzetét is igyekeztek megjósolni: a lányok megrázták a zsúpfedeles házak ereszét és megnézték, milyen mag hull a kötényükbe: a búza jómódú, a rozsmag szegény kérőt jelentett. Ha pondró potyogott a zsúpszalmából, az azt jelentette, hogy a leány a következő évben teherbe esik.

Persze, nem csak a lányok akartak biztosra menni: András napján a legények 13 cédulára felírtak 1-1 lánynevet, majd Luca-napig minden nap kidobtak egyet. Az utolsó cédula rejtette a jövendőbeli menyasszony nevét. (A lányok ugyanezt megcsinálták fiúnevekkel.)

András napja az időjárást is megjósolta: ha András napján esik az eső vagy a hó, ezt követően 40 napig esik.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

Katalin időjárás régi népélet naptára dologtiltás

November - Szent András hava

47. hét:

- november 25. (Katalin): "Ha Katalin kopog, a karácsony locsog, ha viszont locsog, a karácsony kopog." Egyes vidékeken dologtiltó nap a nőknek: tilos volt mosni; máshol éppen a férfiaknak: tilos volt szántani.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Konyhapulton felejtett kenyérvágókés, törékeny üvegtál a dohányzóasztalon, szanaszét heverő kábelek a nappaliban. Kisgyerekes szülőként a hanyagság már nem fér bele, hiszen a lakásunk berendezése potenciális veszélyforrás a babának. Külön figyelmet érdemelnek a mérgező szobanövények kóstolásra csábító színes leveleikkel, virágaikkal. A most hétvégi BabaMama és KidExpo stábjának a kicsik biztonsága a legfontosabb, ezért összeszedték a háztartásokban leggyakrabban előforduló példányokat, hogy segítsenek elkerülni a bajt.

Régi népélet naptára

tél  időjárás Erzsébet

November - Szent András hava

46. hét:

- november 19. (Erzsébet): Árpádházi Szent Erzsébet (1207-1231) napjához időjárásjóslás fűződik: "Szent Erzsébet napja tél erejét szabja" – ha e napon esik az eső, akkor nem lesz kemény a tél.

A gazdák szerint, amilyen Erzsébet, olyan lesz a karácsony.  Ha Erzsébet-napon havazik, azt szokták mondani: "Erzsébet megrázta a pendelyét (vagy a dunyháját)".

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Már-már hagyomány, hogy november közepén a Füvészkertet trópusi hangulat járja át. Nem lesz ez másként ezen a hétvégén sem, úgyhogy, aki unja az egyre fagyosabb reggeleket és szeles nappalokat, szombaton és vasárnap megismerkedhet a trópusi gyümölcsök egzotikus világával.

Az érdeklődőket különleges trópusi gyümölcskoktélok kóstolója várja, és autentikus srí lankai ételeket készíthetnek a Negura Cooking School főzőworkshopjain.(Előzetes regisztráció szükséges itt.

Az érdekes előadások mellett kiállításon ismerkedhetünk a trópusi gyümölcsökkel, a gyerekek kézműves foglalkozáson ügyeskedhetnek, vagy próbára tehetik ügyességüket: a Pálmaházban kötélre mászhatnak, jutalmuk trópusi gyümölcs. Szakvezetővel bejárhatjuk a Kertet.

Magyarországon a gabonatermesztés olyan, mint a foci vagy a gyereknevelés: mindenki ért hozzá. Mindenki egy picit máshogy csinálja, és általában meg vagyunk győződve arról, hogy amit csinálunk, az pontosan úgy a legjobb. De vajon tényleg így van ez? Egy biztos, fejlesztésre, és javulásra mindig szükség lesz, és most erre egy remek lehetőséget biztosít a Magro.hu.Mintegy 2 millió hektáron hozzávetőlegesen 200 ezer gazda és agrárvállalkozás termeszt évről-évre kukoricát vagy búzát Magyarországon. Tapasztalatban nincs hiány, hiszen a szereplők zöme több évtizede végzi ezt a tevékenységet. A friss tudásra azonban igény mutatkozik, vagy kellene, hogy mutatkozzon, mivel jelenleg a hazai mezőgazdasági termelők mintegy 17 százalékának van csak mezőgazdasági végzettsége és évente számos innováció jelenik meg a területen. És az is tény, hogy itthon a termelés

hatékonysága jelentősen elmarad az élen járó országokban tapasztaltaktól.

gabona búzatermesztés kukoricatermesztés konferencia Magro.hu
A sikeres termesztés érdekében szükség van az új technológiák ismeretére - ezt kínálja a résztvevőknek a rendezvénysorozat

Nyereményjátékunk határideje ma délben lejárt, kisorsoltuk az öt darab páros belépőt. 

A szerencsés nyertesek:

- Kun-Bartos Dóra

- Varga Péter

- Kapronczay Orsolya

- Simon Szilvia

- Szekeres Gizella

A nyerteseknek gratulálunk, őket e-mailben is értesítettük. A többieknek köszönjük a játékot!

Mindenkinek jó szórakozást a kiállításhoz!

Régi népélet naptára

Márton liba tél időjárás

November - Szent András hava

45. hét:

- november 11. (Márton): "Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik." A Márton-nap és a liba kapcsolatának fennköltebb magyarázata, hogy a legenda szerint a végtelenül szerény Szent Márton, amikor Tours püspökévé akarták szentelni, elbújt egy libaólba, de a szárnyasok hangos gágogással elárulták.

A praktikus ok ugyanerre a kapcsolatra, hogy ekkorra hízott meg a liba akkorára, hogy már le lehetett vágni. Innen a mondás: "Olyan kövér, mint Szent Márton lúdja". A Márton-napi lúdsütéshez időjóslás is társul: ha a lúdpecsenye mellcsontja fehér, kemény, havas tél várható; ha szürkés, akkor enyhe lesz az idő.

A népi megfigyelések szerint a karácsonyi időjárásra is lehet következtetni: "Márton napján, ha a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál." Kemény tél várható, ha Márton fehér lovon jön (ha e napon esik a hó), ha barna lovon jön, enyhe. „Ha jókedvű Márton, kemény tél lesz, borús Márton, borongós tél”.

„A bornak Szent Márton a bírája” – tartja a mondás, hiszen ilyentájt már iható az újbor, így rendszeresen voltak nagy lakomák, bálok. Úgy tartották, minél többet iszunk e napon, annál erősebbek, egészségesebbek leszünk. Ezzel párhuzamosan dologtiltó nap is: a mosás, teregetés a jószág pusztulását okozná.

Márton napja a gazdasági év végét is jelentette: ez volt az utolsó piacnap, és ekkor számoltak el a pásztorok a behajtott jószággal. Mellé ajándékba adták Szent Márton vesszejét (nyírfavessző) a gazdáiknak. A vesszőknek varázserőt tulajdonítottak: úgy tartották, ahány ága van, annyi lesz az állatszaporulat a következő évben.

Végül, de nem utolsósorban, aki november 11-én éjjel álmodik, boldog lesz - szól a népi bölcsesség.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Jubilálnak az orchideák

Különleges kiállítás az ez évi, hiszen idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját a Magyar Orchidea Társaság, a közösség, amely hazánkban terjeszti az orchideák termesztésének kultúráját és megannyi varázslatos kiállítás keretében mutatta be ezeket a lenyűgöző növényeket a magyar közönségnek.

A társaság 1979-ben alakult, ugyanebben az évben meg is nyílt az első orchideakiállítás, amely először tárta az érdeklődők szeme elé a hazai orchidea-gyűjtők büszkeségeit.

Megindult felfelé a kukorica ára

Az ázsiai kereslet élénkülése és a francia hozammal kapcsolatos negatív várakozások miatt - elsősorban Európában - drágulni kezdett a kukorica. Ezt a képet tovább bonyolítja a kőolaj árával kapcsolatos spekuláció, ami viszont bioetanol-gyártáson keresztül szintén a kukorica árára van hatással. Mivel a kőolaj ára emelkedni látszik, ez a keresletet növelheti. A Magro Gabonaindex (MGX) aktuális értéke a cikk írásának idején 7986 ponton állt. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Most már biztosan állíthatjuk, hogy magához tért a hazai árutőzsde. A kukoricát illetően, legalábbis, régen nem tapasztalt élénkséget láthattunk. Számtalan kötés, volumenek és változó árak jellemezték a múlt hetet. A fronthavi jegyzés 4 százalékot erősödött és 40 ezer forintig meg sem állt.

Régi népélet naptára

Fotó: Boldvai Balázs

November - Szent András hava

44. hét:

- november 1. (Mindenszentek): Mindenszentek napja azok ünnepe, akikről a naptár nem emlékezik meg. Erre a napra már be kell fejezni a vetést és más őszi munkákat.

Időjósló nap is: aki a téli időjárásra volt kíváncsi, az erdőben levágott egy bükkfaágat. Ha az ág belül száraz volt, akkor enyhe télre lehetett számítani, ha nedves, akkor hideg és sok hó várható. Ha hull a hó ezen a napon, nem olvad el márciusig.

- november 2. (Halottak napja): Halottak napján ill. hetében tilos mosni, nehogy a hazajáró halott vízben álljon. Dolgozni sem szabad, mert megzavarja a holtak nyugalmát. Ha sok eső esik, sok felnőtt hal meg a következő évben.

A népi megfigyelések szerint novemberben is sok mindenből következtethetünk az ősz hátralevő része és a tél időjárására. Ahogy a mondás tartja: "Nem eszi meg a kutya a telet", azaz a viszonylag enyhe, száraz idő ide után is kemény téli időszak jöhet. Ugyancsak a hosszú, rendkívül hideg tél előjele, ha a vakondokok ősszel nagyon magasra túrnak.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Nem drágultak, de legalább nem is csökkentek a gabonaárak

Az árak csökkenése tényleg megállt a világ árutőzsdéin a 42. héten. Ennek ellenére a következő hetek iránya bizonytalan. A gyengülés és az erősödés mellett is vannak érvek, de jelenleg csak annyi látszik biztosnak, hogy egy kis mértékű változás bekövetkezése a valószínű. A Magro Gabonaindex (MGX) aktuális értéke a cikk írásának idején 7853 ponton állt. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Tényleg lokális mélypontnak bizonyult az október 11-i 37 500 forintos kukoricaár a hazai árutőzsdén. Azóta - 10 nap alatt - 2,5 százalékot erősödött az árfolyam és a 42. hét végén elérte a 38 500 ezer forintot. Az alacsony ár és/vagy a betakarítás közelsége jótékony hatással volt a forgalom alakulására is. Magyar viszonyok között élénk volt a kereskedés.

Az október beköszöntével 37 ezer forintig eset vissza a kukorica prompt ára és ez a szint többé-kevésbé azóta is tartja magát. A hírek szerint kevés ó kukorica van már csak raktáron, de akinél mégis akad, igyekeznie kell az adásvétellel, mert mindjárt itt van az új termény is. A Magro.hu fizikai piacterén a kukorica álagára 39 550 forint volt, amit egy határokon árnyúló adásvétel húzott felfelé. A belföldi ár 37 850 forint körül alakult.

Régi népélet naptára

Október - Mindszent hava

43. hét:

- október 26. (Dömötör): A Dömötör-napi hideg szél kemény telet jósol. Juhászújévnek is hívják, mert a juhászok ezen a napon számoltak el a gazdákkal, ill. ekkor hosszabbították meg a szolgálatukat. Az Alföldön ennek örömére állatvásárokat, mulatságokat, "dömötörözést" tartottak.

- október 28. (Simon): Simon-Júdás napján kezdték Tokaj-Hegyalján a szüretet, melyről így szól a regula:

"Rég felírta Noé Tokaj hegyormára

Hegyaljai kapás várj Simon Judára."

Sok helyen a Simon-napi hidegről szól a fáma: "Eljön a Simon, Júdás, dideregve fázik a gulyás." vagy "Mögérkezett Simon Júdás, jaj mán néköd pőregatyás."

Simon-Júda napja a juhászélethez is szorosan kötődött, akárcsak az azt megelőző Dömötör-nap. Ekkorra már be kellett fejezni a nyájak behajtását, és e napon számoltatták el a juhászokat.

Ha szép az idő, a következő évben jó termés várható.

- október 29. (Nárcisz): A görög eredetű női név jelentése is a nárcisz mint növény.


Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

október pásztorünnep szüret időjárás

Október - Mindszent hava

42. hét:

- október 18. (Lukács): A Mecsekalján a gesztenyeszüret napja.

- október 20. (Vendel): Szent Vendel a 7. században élt ír királyfi volt, aki miután egy ideig remeteként élt, elszegődött egy birtokoshoz nyájat ellenőrizni. Ezért lett a pásztorok védőszentje. Névnapján sok helyen tartottak pásztorünnepeket. E napon nem fogták be a jószágot és vásárra sem hajtották.

- október 21. (Orsolya): A káposzta és a kerti vetemények betakarításának napja. Úgy vélték, ilyenkor már ideje mindent felszedni, mert nem tudni, milyen időjárás jön. Ha sok az eső, kirepedhetnek a káposztafejek, ezért jobb inkább Orsolya napján leszedni. A Somló-vidéken és Kőszeg környékén a szüret kezdete.

Időjósló nap is: amilyen az idő ezen a napon, olyan lesz a tél is.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

régi népélet naptára szüret dologtiltás

Október - Mindszent hava

41. hét:

- október 15. (Teréz): Több helyen asszonyi dologtiltó nap: tilos mosni és kenyeret sütni.

Sok helyen ilyenkor kezdenek szüretelni. Egerben ezért Teréz-szedés a neve.

- október 16. (Gál): A halászat befejező napja. A makk érése kezdeti napjának számított azokon a területeken, ahol makkoltató sertéstartással foglalkoztak.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

október szüret vetés időjárás

Október - Mindszent hava

40. hét:

- október 4. (Ferenc): Assisi Szent Ferenc napja. Sok helyen ezt a hetet (Ferenc-hét) tartották a vetésre legalkalmasabbnak. A vetés időszakában ostort pattogtattak, hogy elűzzék a rossz szellemeket. Ha ezen a napon ültettek kotlót, nyírfaágat tettek a fészekbe, hogy a csirkék el ne pusztuljanak.

Több helyen a szüret kezdete és az őszi vetés ideje.

- október 9. (Dénes): Ha északról fúj a szél, és a csillagok tündökölve ragyognak, kemény tél várható. Ha napnyugat felől fúj a szél, és felhős az ég, akkor enyhe tél lesz.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez

Régi népélet naptára

ősz október

Október - Mindszent hava

Október az év tizedik hónapja a Gergely-naptárban. A latin octo szóból származik, jelentése nyolc, hiszen eredetileg ez volt a nyolcadik hónap a római naptárban, mielőtt a január és február hónapokat hozzáadták az évhez. A 18. századi nyelvújítók e hónapot mustonosnak nevezték.

Általános népi megfigyelés, hogy ha október elején sok a csillaghullás, akkor szép idő lesz.

39. hét:

- október 2. (Petra): Az első lombhullató nap.

Kép forrásáért katt a fotóra.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez

Alacsony szinten stabilizálódtak a gabonaárak

A világ árutőzsdéin beálltak a gabonaárak. Szinte sehol sem történt érdemi változás az árakban. A folytatás bizonytalan. Az optimisták abban bíznak, hogy ennél rosszabb (alacsonyabb) már nem lehet. A Magro Gabonaindex (MGX) aktuális értéke a cikk írásának idején 7929 ponton állt. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

A 38. héten is folytatódott a kukorica árának lassú "erodálódása" a BÉT-en. Péntekre már csak 39 ezer forinton lehetett jegyezni a terményt a legközelebbi, novemberi lejáratra. Ha ahhoz viszonyítunk, hogy a decemberi kukoricát 39 700 forintért lehet venni, már nincs sok tere a fronthavi jegyzés további csökkenésének. A Magro.hu fizikai piacterén átlagosan 41 402 forintért adták a termény tonnáját.

Párizsban (MATIF/EURONEXT) a kukorica árfolyama már jó ideje a 160 eurós szintet kóstolgatja, de áttörnie még eddig csak egyetlen napig, augusztus végén sikerült neki.

Régi népélet naptára

régi népélet naptára kisfarsang időjárás pásztor tél dologtiltás

Szeptember - Szent Mihály hava

39. hét:

- szeptember 28. (Vencel): A szőlőhegyek védőszentje, névnapja is a szüreti időszakra esik. Ha Vencel napján esik, akkor jövőre szép lesz a tavasz.

- szeptember 29. (Mihály): Ezen a napon hajtják be a legtöbb állatot a faluba, kifizetik a pásztorokat, ill. szolgálatba lépnek az újak. Az ősz beálltával a kinti munkák fokozatosan megszűnnek, kezdődnek a benti munkálatok, pl. a kukoricamorzsolás. A természetben is lelassul az élet, a halak a víz fenekére húzódnak, a fű már nem nő.

Az őszi vetést követően következhetett egy kis lazítás: a Katalin-napig tartó kisfarsang időszaka. Az asszonyoknak e nap dologtiltó volt: ha valaki mégis mosott, azt tartották, megrövidül a keze, ha ki is teregetett, a háza fölött egész évben dörögni fog az ég.

Az időjárásra is lehet következtetni: ha Mihály napján dörög az ég, szép lesz az ősz, de kemény a tél. Ha a birkanyáj összebújik, az is nagyon hideg telet jelenthet; ha távolabb fekszenek egymástól, az enyhét jósol. „Ha Szent Mihály lova deres, behozza a telet.” Ha Mihály itt találja a fecskéket, kellemes meleg ősz várható.

Forrásért katt a képre.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez

A termésmennyiség az egekben, árak a padlón

Egyre biztosabb, hogy jó sok kukorica terem idén itthon, a világban pedig valószínűleg rekordtermés lehet. Közben az irányadó chicagói árutőzsdén felfelé mozdultak a gabonaárak, de ez csak az elmúlt hetek áresések utáni korrekció. Számottevő drágulásra sehol sem kell számítani. A Magro Gabonaindex (MGX) aktuális értéke a cikk írásának idején már 8000 pont alatt, 7987 ponton állt. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Régi népélet naptára

vetés időjárás régi népélet naptára

Szeptember - Szent Mihály hava

38. hét:

- szeptember 21. (Máté): Máté hete egyes vidékeken vetésre való, ahol a gazda tiszta ruhában szórta el a megszentelt magokat, miközben semmiképpen nem káromkodott. Máshol éppen ellenkezőleg, ezt a hetet vetésre alkalmatlan „pelyvahétnek” nevezték.

Ha ezen a napon tiszta az idő, jó lesz a bortermés.

- szeptember 22. (Móric): Móric-napi derültség szeles telet jelent.

Forrásért katt a képre.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez

A sebeiket nyalogathatták augusztusban a termelők

 

A termelők augusztusban is csak tehetetlenül szemlélhették a búzaárak tovább tartó „mélyrepülését”. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a kukorica ára is várhatóan hasonló utat jár majd be, elmondhatjuk, nem jó most eladónak lenni. Ennek megfelelően a Magro Gabonaindex (MGX) értéke már alig érte el a 8000 pontot a nyár végén.

A globálisan nagy termés és az igen alacsony árak okozta első sokk után még az augusztus is a búzaárak további csökkenéséről szólt. A chicagói árutőzsdén 11%-os, Párizsban 7%-os esést láthattunk. A globális folyamatokba csak a rossz francia terméseredmények „zavartak” be. Jó hír lehet ugyanakkor a termelők és eladók számára, hogy augusztus végére stabilizálódni kezdtek az árfolyamok, ami akár a további árcsökkenés végét is jelentheti. Ekkor 133 USD-os és 155 EUR-os árfolyamon lehetett lekötni a búzát a legközelebbi lejáratra.

Itthon hozzávetőlegesen 5,2 millió tonna búza termett. Az árak továbbra is alacsonyak, de étkezési búza esetében stabilak. Egész augusztusban gyakorlatilag végig, alig valamivel 40 ezer forint alatt lehetett 1 tonnát venni. A takarmánybúza ára viszont emelkedni kezdett és már megközelítette a 37 ezer forintot tonnánként.

Itthon már megkezdődött a kukorica betakarítása is. Előzetesen 8 millió tonna, tehát igen jó termés várható. A Magro.hu fizikai piacán ezzel összhangban el is indultak lefelé az árak és immár a 40 ezer forintot közelítik. A határidős üzletkötések alapján ez az ár érdemben már nagy valószínűség szerint nem is fog változni ebben az évben.

Magro.hu gabonapiac búza kukorica

További adatok megtekinthetők a gabona árinformációs rendszeren, a Magro Gabonaindexen: http://www.magro.hu/magro-gabona-index/

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez

Régi népélet naptára

Mária vénasszonyok nyara fecske időjárás

Szeptember - Szent Mihály hava 

37. hét:

- szeptember 12. (Mária): Szűz Mária neve napja. Ha ezen a napon szép az idő, akkor a vénasszonyok nyara hosszú és derűs lesz.

- szeptember 17. (Zsófia): Ha ez a nap itt találja még a fecskéket, idén már nem érkezik meg a hideg.

A mennydörgés, villámlás azt vetíti előre, hogy szép "vénasszonyok nyarára” számíthatunk, de kemény lesz a tél.

Forrásért katt a képre.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez

A vízhiány világszerte egyre több gondot okoz - ám míg mi, emberek aggódva igyekszünk megoldást találni a problémára, a növényvilág már rég kifejlesztette tökéletes prototípusait, a szukkulenseket vagy pozsgás növényeket.

A Magyar Kaktuszgyűjtők Országos Egyesülete 2016. szeptember 9. és 11. között rendezi meg az Őszi Kaktuszkiállítás és Vásárt, ahol a rendezvény fókuszában idén Afrika pozsgásai lesznek.

pozsgás kaktusz kiállítás játék
Sarcocaulon multifidum

A vízhiány világszerte egyre több gondot okoz - ám míg mi, emberek aggódva igyekszünk megoldást találni a problémára, a növényvilág már rég kifejlesztette tökéletes prototípusait, a szukkulenseket vagy pozsgás növényeket.

A Magyar Kaktuszgyűjtők Országos Egyesülete 2016. szeptember 9. és 11. között rendezi meg az Őszi Kaktuszkiállítás és Vásárt, ahol a rendezvény fókuszában idén Afrika pozsgásai lesznek.

szukkulens kaktusz Füvészkert kiállítás
Sarcocaulon multifidum

Régi népélet naptára

 

búza régi népélet naptára időjárás szeptember dió
Russel Bloodworth - Dióverő nő

Szeptember - Szent Mihály hava

36. hét:

- szeptember 8. (Mária, Kisboldogasszony): Ha az őszi búza vetését Egyed napján nem kezdték el, akkor Kisasszonykor tették: a vetőmagot szentelt vízzel megszórták, vetés közben imádkoztak, majd az üres zsákot feldobálták, hogy az Isten olyan magasra növessze a gabonát. Általában ekkor kezdték a dióverést is.

Ha hűvös az idő, nem indulnak útra a fecskék, mert hosszú, meleg ősz következik. Ha bugyborékosan esik az eső, csapadékos időszak jön.

A szőlőtermést is befolyásolja Kisboldogasszony időjárása: „Szeptemberi meleg éjszakák finom bort érlelnek. Ha hidegre fordulnak Máriák, savanyúak lesznek.”

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez

Nem tud véget érni a kukoricaárak gyengélkedése

A kukoricaárak - piactól függően - továbbra is csökkenő trendben mozognak. Ez nem is túl nagy meglepetés, tekintve, hogy az elmúlt hónapban ismét bő másfél százalékkal felfelé korrigálták a globálisan várható termésmennyiséget. A búza ára lefelé mozog az USA-ban, de inkább stabil vagy ingadozó a világ többi részén. A Magro Gabonaindex (MGX) aktuálisan már csak 8201 ponton állt. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Nagyot esett a kukorica azonnali ára hazánkban. Immár csak a 40 ezer Ft-os szintet kerülgeti és hol alatta, hol fölötte jár 1-2 százalékkal. A termény termelői ára 41 021 forint volt a Magro.hu fizikai piacterén a 34. héten.

füge Füvészkert

A Füvészkert idén másodszor rendezi meg a Szakmai napok keretében a Füge napot a horvát nagykövetség fővédnökségével. 2016. augusztus 30. kedden, a zártkörű megnyitót követően du. 14 órától kezdődnek a nagyközönségnek szóló szakmai előadások.

Előadások a Fügéről:

  1. 14.00: Utassy Luca: A fügetermesztés gyakorlata Magyarországon
  2. 14.30: Szabó István –Hársvölgyiné Szőnyi Éva (Georgikon Egyetem): Tapasztalataink a füge fagyérzékenységéről a keszthelyi fajtagyűjteményben és körzetében
  3. 15. 00 Kovács Szilvia (SZIE): A legelterjedtebb fajták és nemesítési irányzatok

Az előadások után fajtabemutató - füvészkerti fügék. 

Cím: Budapest 1083 Illés u. 25.

Belépőjegy:        850,-

Diák/nyugdíjas:  400,-

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez

Régi népélet naptára

régi népélet naptára dió szeptember időjárás

Augusztus - Kisasszony hava

35. hét:

- augusztus 29. (Keresztelő Szent János): Ha Szent János napján esik, nem lesz dió.

Ez a megfigyelés tulajdonképpen az idei és a következő évi termésre egyaránt vonatkozik. A pontosság kedvéért el kell mondani, hogy a népi megfigyelések szerint a június-júliusi nagy esők megrothasztják a diótermést, a szeptember-októberi érés idején pedig szintén nagyon kicsi a diófák vízigénye. Orosz Péter hevesi diótermesztő szerint a diónak vízre, nem esőre van szüksége. Egy hosszú szárazságot követő esőben előfordulhat, hogy egyébként hosszú érésű fajták is pár nap alatt beérlelik a termésüket, így az a minőség rovására megy.

A jövő évi termést annyiban érinti, hogy a tartós őszi esőzések fagyérzékennyé teszik a diófákat.


Szeptember - Szent Mihály hava

A héten megkezdődnek az „emberes” hónapok: szeptember szép ember, november csúf ember, december rossz ember. Hagyományosan szeptemberben kell elvetni az őszi gabonát. A fecskék már készülődnek a nagy utazásra, és nem utolsósorban elkezdődik az iskola.

- szeptember 1. (Egyed): Az őszi búza és rozs vetésének kezdőnapja. A szőlőhegyen e naptól kezdve tilos szekérrel, abroncsos edénnyel járni. Egyes helyeken a gazda úgy védte szőlőjét a gonosztól, hogy virradat előtt meztelenül körüljárta a birtokát, és a terület négy sarkán összekötötte a gallyakat.

Időjósló nap is: "Amilyen az Egyed nap, olyan lesz az egész hónap." Ha esik, esős szeptemberre számíthatunk, ha nem, szárazra.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez

Régi népélet naptára

régi népélet naptára vaj időjárás ősz zsizsik

Augusztus - Kisasszony hava

34. hét:

- augusztus 24. (Bertalan): "Amint Szent Bertalan magát mutogatja, az őszi idő is magát mind aszerint tartja." Sok helyen az ősz kezdetét jelentő nap. Ilyenkor féregirtást, takarítást, szellőztetést tartanak. A népi bölcsesség szerint a Bertalan- napkor köpült vaj gyógyító erejű: ha egy kanállal a búzába tesznek, nem lesz férges. A lencsét is megdörgölik vele, hogy ne essen bele a zsizsik.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez

Régi népélet naptára

régi népélet naptára gyógynövény időjárás termés szúnyog negyvenes nap

Augusztus - Kisasszony hava

33. hét:

- augusztus 15. (Nagyboldogasszony): Ha a nagyasszony fénylik, azaz derült az idő, sok gyümölcs, jó bortermés van kilátásban. Az e napon megszentelt gyógynövényekkel később a betegeket füstölik. Az asszonyoknak e naptól tilos volt a folyóvizekben fürödni. A búzát ekkor kellett szellőztetni, hogy ne legyen dohos, zsizsikes.

- augusztus 20. (István, Vajk): Szent István napján a szép idő jó gyümölcstermést jelez. Ezen a napon vágják le a szúnyogkirályt, ettől kezdve már kevesebb vérszívóval találkozunk. Van, ahol úgy tartják, István-napkor mennek el a gólyák. Negyvenes napnak is mondják, azaz, amilyen az időjárás e napon, olyan lesz a következő negyven is. Ezen a napon már az új búzából sütik a kenyeret.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Még mindig volt lejjebb a gabonaáraknak

A párizsi árutőzsde búzaárának kivételével lefelé mozogtak a gabonaárak a világban. Ami a többi piacon történik a búzával, annak érzékeltetésére lassan már elfogynak a szavak. A kukorica ehhez képest csak a szokásos utat járja: ahogy közeledik a betakarítás, csökkennek az árak. A Magro Gabonaindex (MGX) aktuálisan már csak 9457 ponton állt. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Ahogy közeledünk a kukorica betakarítása felé, úgy csökken napról-napra a kukorica ára mind a hazai fizikai, mind a határidős piacon. A termény termelői ára itthon 41 507 forint volt a Magro.hu fizikai piacterén a 31. héten.

A legközelebbi lejárat immár 9 százalékos mínuszban jár az egy hónappal és 14 százalékos mínuszban a negyedévvel ezelőtti helyzethez képest. A múlt pénteken tőzsdezáráskor kialakult 41 010 forintos árfolyamnál még lehet lejjebb.

Régi népélet naptára

dinnye Lőrinc időjárás ősz régi népélet naptára

Augusztus - Kisasszony hava

32. hét:

- augusztus 10. (Lőrinc): Ha Lőrinc napján szép az idő, ősszel is ez várható. A "lőrinces" dinnye viszont valószínűleg a szeptemberi Lőrinc-napra utal, hiszen augusztus végéig még bőven fogyasztható a görögdinnye. Ha Lőrinc napján bőségesen esik az eső, sok lesz a bor és finom az őszi gyümölcs. „Lőrinc napja, ha szép, sok a gyümölcs és ép.”

- augusztus 12. (Klára): Ha szeles Klára napja, ősz lesz nemsokára.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

Augusztus - Kisasszony hava

31. hét:

- Ha augusztus 1. és 10. között nagyon meleg van, hideg tél várható.

- augusztus 1. (Vasas Szent Péter): Ha eddig nem esik, jöhet a Duna vize is, nem lesz kukorica.

- augusztus 7. (Donát): Donát a szőlőskertek, a szőlősgazdák védőszentje. Főleg azért könyörögnek hozzá, hogy elűzze a jégesőt, villámcsapást. A csopaki borvidéken élő hagyomány úgy tartja, hogy a csopaki szőlőhegyeken Szent Donát áldása van.

Forrásért katt a képre.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Attila sasőrzős kalandja a végéhez ért.

Vol.6 - Az emberek

Ha valaki járt már hosszabb túrán, netán rockfesztiválon, az tudja, hogy ennyi idő alatt csak a menthetetlenül antiszociális emberek nem kötnek új ismeretségeket. Mivel ezt a korszakomat már szerencsére sok éve magam mögött hagytam, nem volt ez másképp a sasőrzés idején sem.

Kezdődött az egész úgy, hogy a Pipacs Presszóban, ami találkozási helyként is funkcionált az első napon, ajándékba kaptam kávét, mondván, ez a fészekőrzőknek jár. Máris megtetszett a hely, nem csoda, hogy különböző munkaügyeket utána kizárólag oda jártam intézni, hiszen azért sem szólt senki, hogy egy teljes asztalt, meg kettő konnektort elfoglalok mobil iroda céljára.

Hová tart a kajszi ára?

Kajsziszezon: meddig eshetnek az árak?

A meleg időjárás megtette hatását, sorra kezdenek érni a finomabbnál finomabb gyümölcsök. Jelenleg a kajszibarack érik intenzíven, a nagybani piacokon már kapható a hazai termés. A jelenlegi árak az előző 3 év átlagától nem térnek el. Kérdés - ha folytatódik a trend - meddig csökkenhet a lekvárnak és pálinkának is elsőrangú gyümölcs ára a piacokon?

Régi népélet naptára

régi népélet naptára hangya kender időjárás

Július - Szent Jakab hava

30. hét:

- július 25. (Jakab): Ha a hangyák menetelnek, nagy hidege lesz a télnek.

- július 26. (Anna): A kender nyüvésének kezdőnapja.

- július 29. (Flóra): Flóra a római mitológiában a virágok és a virágzás, legfőképp a gabonavirágzás istennője.

- július 31. (Ernő): Ernő-napi eső langyos telet hoz.

Forrásért katt a képre.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Folytatódnak Attila kalandjai...

Vol.5 - A mező faunájáról

Na, de térjünk már rá a megfigyelésünk tárgyára, a Borsodi Mezőség élővilágára! Ebben a kérdésben sajnos egyáltalán nem vagyok olyan szakértő, mint amennyire szeretném, így csak arról tudok beszámolni, amit láttam. Persze az sem kevés.

Már többször volt arról szó, hogy a mezőn nagy a látótávolság, így érdekes módon, pláne távcsővel sokkal több állat figyelhető meg, mint az amúgy páratlan formagazdagságú középhegységeinkben. Éveken keresztül túráztam a Bükkben, és ezen alkalmak során annak is örültem, ha egy-egy kóbor foltos szalamandrát, felriasztott őzet, vagy rohadt messziről valamilyen számomra beazonosíthatatlan ragadozó madarat láttam. A Szinvában megfigyelt halakat most nem veszem ide. Nos, ez a mezőn egyáltalán nem így volt.

sasőrzés program madármentés

Régi népélet naptára

Július - Szent Jakab hava

29. hét:

- július 20. (Illés): E napon munkatilalom volt, mert attól féltek, hogy a mezőn dolgozókba belecsap a villám, a termést pedig elveri a jég. Ha ezen a napon dörög az ég, azt mondják, "Illés szekere zörög". A hiedelem szerint az Illés-napi eső miatt lyukas lesz a dió és a mogyoró.

- július 22. (Mária Magdolna): Ezen a napon esnie kell az esőnek, mert Mária Magdolna siratja a bűneit.

Forrásért katt a képre.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Vol.3 - A nomád higiéniáról

Egy hét melegvíz, áram, wifi, meg minden egyéb nélkül földi pokolnak tűnhet a civilizált, városlakó ember számára. Természetesen ez egyáltalán nincs így. Olyannyira, hogy pár nap után egész könnyen hozzá lehet szokni, ha az ember hajlandó alkalmazkodni a körülményekhez. Ugyanakkor a higiéniára így is lehet adni, csak megfelelő találékonyság kell hozzá.

A férfiak helyzete persze közmondásosan könnyebb ilyen helyzetekben. A mezőn a zuhanyzás egy gémeskút, egy, kötőjel kettő darab lavór, illetve egy fémbögre segítségével bármikor megoldható.parlagi sas fészekőrzés védett madár

Jó a búzatermés, de az áraknak nem fognak örülni a termelők

Megkezdődött a búzaaratás az országban. Hozzávetőlegesen az összterület 30 százalékán végeztek már a munkákkal. Időjárási anomáliák nem nehezítik a folyamatokat. A friss adatok alapján körülbelül 5,5 millió tonna, tehát átlag feletti mennyiség teremhet idén. Ez akár jó hír is lehetne, mivel azonban túlkínálat van és még inkább lesz a világpiacon, ezért az árakkal nem lesznek elégedettek a termelők. A Magro Gabonaindex (MGX) aktuálisan10290 pont fölött áll. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Továbbra is 50 ezer forint körül alakul a kukorica termelői ára itthon, sőt a Magro.hu fizikai piacterén 50 409 forint volt az átlagár a 27. héten.

Ezzel szemben a termelők szempontjából aggasztóan kezd csökkeni a novemberi lejáratú, tehát új-termésű kukorica ára a hazai árutőzsdén. A július 1-i nyitóár, a tonnánkénti 46 400 Ft, már csak 43 500 forintnál járt a múlt hét végén. Ez 8,5 százalékos visszaesést jelent egy hónap alatt, minimális forgalom mellett.

Régi népélet naptára

Margit régi népélet naptára időjárás negyvenes nap
Antiochiai Szent Margit

Július - Szent Jakab hava

28. hét:

- július 13. (Antiochiai Szent Magit): Mérges vagy Pisis Margit napján gyakori a rossz idő, jégverés, záporeső, zivatar, ami mind veszélyes ilyentájt; vagy elveri a termést, vagy akadályozza az aratást. Ha ilyenkor nagy a szárazság, Margithoz könyörögnek esőért. Negyvenes nap is: ha e napon viharos, esős az időjárás, 40 napig ez várható. (Más források szerint mindez július 20-ára vonatkozik).

A sárgadinnye negyedik kapálását margitolásnak hívják.

- július 15. (Henrik): Ha északi szél fúj, tavaszra felmegy a búza ára, és drágaság lesz.

Forrásért katt a képre.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Vol.2 - A hely

Az ember fia csakhamar Szabolcska Mihállyá válik errefelé. Minden nap azon kapom magam, hogy giccses naplementéket fényképezek, és gyönyörködöm abban, hogyan nyugszik le a nap a Bükk csúcsai között. Bár a hegymászók hajlamosak dombocskáknak bélyegezni ezeket a tájakat, nem számít, nekem mindig is a szívem csücske marad ez a környék, és másodszor körbetekintve azért a Petőfi által többször versbe szedett Alföld sem tűnik annyira idegennek.

parlagi sas fészekőrzés élménybeszámoló program

parlagi sas fészekőrzés élménybeszámoló program

Rendszeresen érkeznek hírek különböző törvények, rendeletek módosításáról, amelyek nagymértékben befolyásolják a gazdák mindennapjait. Az Agrár Akadémia Webkonferencia éppen az ilyen új helyzetekben segít eligazodni a rendezvényeken résztvevő gazdáknak. A következő webkonferencia július 14-én kerül megrendezésre, ahol az EKÁER módosításokról lesz szó, valamint arról, hogyan érinti ez a mezőgazdasági termelőket, fuvarozókat, traktorosokat.

Az EKÁER-t 2016. január 1-jén vezették be, de márciusig csak próbaüzem volt, a hatóság még nem büntette az EKÁER szám nélkül szállítókat. Onnantól azonban élesben működik a rendszer, és mint minden szabályozás esetében, itt is szükség van időről-időre módosításokra, a szabályzat bővítésére.

Az EKÁER esetében augusztusban érkezik el ez az időpont. Az egyik legfontosabb változtatás, hogy amíg idáig csak az útdíjköteles, 3,5 tonnát meghaladó szállító jármű esetén kellett bejelenteni a fuvart, augusztus 1-től már a nem útdíjköteles, 3,5 tonnát elérő járművek esetében is él a bejelentési kötelezettség.

Több, apróbb módosítás is érkezik, illetve új szankciókat vezetnek be, amelyek ismerete fontos lesz a fuvarozók, traktorosok, de igazából mindenki számára. Agrár Akadémia Webkonferencia keretében ezekről a változásokról tart előadást Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner tanácsadója, akitől a rendezvény során kérdezhetnek is a résztvevők.

Ha fel szeretné tenni kérdéseit a változásokkal, módosításokkal, új törvényekkel kapcsolatban, most megteheti!

Jelentkezni és véglegesíteni a regisztrációt 2016. július 13. éjfélig lehet!

Mától egy izgalmas vendégposztsorozat indul itt nálunk. Régi kedves kollégánk, Attila nemrég önként vállalta, hogy kiköltözik a pusztába sasfészket őrizni, élményeit pedig több részben osztja meg velünk. 

Vol.1 - Bevezetés

Igen jó idő van. Ilyenkor a strandon volna jó a bikinik között! - kiált rám András, az őrzőpontként szolgáló tanya juhásza. Nekem meg eszembe jut, hogy ma, a sasőrzés harmadik napján zuhanyoztam először, egy fémbögre és egy lavór segítségével.

parlagi sas fészekőrzés
András

parlagi sas fészekőrzés

Ilyen ez a nomád élet, bár jómagam meglehetősen rutinos versenyzőnek számítok már. Húsz év metálgitározás alatt bőven hozzászoktam ahhoz, hogy egy hétig hátizsákból éljek. Szerencsére az időjárás sem nehezíti a dolgot, péntek óta verőfényes napsütés van a pusztán, jószerivel csak a biciklizéshez veszek fel pólót meg cipőt, egyébként egy szál rövidnadrágban simán el lehet lenni. Naptejet persze nem hoztam, de hát a tanyavilágban ki foglalkozik ilyen városi hívságokkal ugye. Az mindenesetre biztos, hogy a hátizsákomban található öt darab pólóból legalább hármat tisztán fogok hazavinni.

parlagi sas fészekőrzés

Az éjszaka jelenti az egyetlen kihívást öltözködés szempontjából. A hőmérséklet ilyenkor kegyetlenül le tud hűlni, és bár éjszakáztam már szabadban, arra azért nem vagyok felkészülve, hogy éjfél felé még a rendelkezésünkre bocsátott katonai sátorban is látom a leheletem, annak ellenére, hogy természetesen borozgattunk is kicsit lefekvés előtt. Szégyenszemre dupla zoknit kell húznom, mielőtt lefekszem aludni, és ilyenkor annyira nem nyugtat meg a tudat, hogy nekünk igazából szerencsénk van, szemben az előző csapattal, akikre négy-öt napig esett az eső egyfolytában. De amikor másnap Andrással beszélgetek, ennek az érzésnek már nyoma sincs, és azt gondolom, tényleg, miért is ne feküdnék ki a bikinis csajok közé, még ha pont itt, a mező közepén kissé tájidegennek is hatnának. Vagy a strand van kicsit messze.

parlagi sas fészekőrzés

Persze ez nem egy tunéziai nyaralás. Ott, a sivatagban még ennél is nagyobb hőingással kellene szembenéznünk, és ilyenkor hajlamos vagyok azt mondani, hogy a tuaregek aztán tényleg kemény fickók lehetnek, hiszen nap mint nap elviselik azt a klímát. Én csak fészekőrzésre jöttem, összesen egy hétre, hogy kiszabaduljak a városból, meg úgy általában a hétköznapi életemből erre a pár napra, szóval alapjában véve mégsem tudok semmit a nomád életformáról, hiába is tetszelgem itt a tapasztalt, sokat látott vándor szerepében.

Na jó, de mi ez a fészekőrzés, kérdezhetik többen. Elmondom szívesen. Van Magyarországon egy gyönyörű, fokozottan védett ragadozó madár, a parlagi sas, melynek megőrzéséért jelenleg a második fajvédelmi program fut. Testhossza 72-84 centiméter, szárnyfesztávolsága pedig akkora is lehet, hogy a kifejlett példányok átérnének egy megtermett férfiembert is tetőtől talpig. parlagi sas fészekőrzés

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, együttműködve a Hortobágyi, a Bükki és a Kőrös-Maros Nemzeti Park Igazgatósággal, a HELICON LIFE+ projekt keretében, önkéntesek bevonásával idén is fészekőrző akciót hirdetett, a Jászsági-, valamint a Dévaványai Különleges Madárvédelmi területen, illetve a Borsodi- mezőségben. Én az utóbbi helyre jelentkeztem, Seres Nándor természetőr csapatába.

 

parlagi sas fészekőrzés

A fészekőrzés elsődleges célja, hogy a parlagi sasok költőállományát – mely egyben az európai uniós állomány kétharmada – megóvjuk a fészkelési időszakban jelentkező emberi zavarástól, és az esetleges bűncselekményektől, mint a mérgezés, netán lelövés, fészekrablás. Emellett a megfigyelés során fontos adatokat gyűjthetünk a sasok életével kapcsolatban. Nos, ez az, amiért egy héten keresztül fémbögréből zuhanyozom, barátaim. Hogy miért érte meg ez, a folytatásból hamarosan kiderül!

Bővebb információ a programról:

http://www.mme.hu/onkenteseket-keresunk-parlagi-sas-feszekorzeshez-20160415-0722-kozott

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Az előző évekhez hasonlóan szerencsére idén is nagy leveleket hozott a tavirózsák királynője, az óriás tündérrózsa (Victoria cruziana). Egyik-másik átmérője eléri a 185 cm-t is!

Füvészkert óriás tündérrózsa Victoria cruziana

2016. július 1-jén ennek örömére 17:00 és 22:00 között,akik előre regisztráltak, felültethetik gyermekeiket a levélre, akik így pár percig vízitündéreknek érezhetik magukat. A biztonság kedvéért a keddtől péntekig a Viktóriaház zárva tart, nehogy megsérüljenek a levelek a nagy esemény előtt. (Bármilyen hihetetlen, sajnos évről évre vannak, akik nem bíznak a növény valódiságában, ezért a vizsgálódás közben beszaggatják a leveleket.)

Füvészkert óriás tündérrózsa Victoria cruziana

 A péntek esti program a Füvészkert honlapján megjelölt normál belépőjegyek megváltásával látogatható. Az előkészületek miatt pénteken 12:00-től zárva lesz a botanikus kert, és csak 17:00-kor nyit ki. A szerencsés regsiztrált gyermekeknek ajánlatos egy váltás ruhát vinni.

Aki erről most lemarad, ne szomorkodjon, várhatóan nemsokára virágokat is bont az óriás tündérrózsa, és akkor a leveleket is meg lehet majd csodálni.

A babás fotó nem a Füvészkertben készült, forrásért katt a képre.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Fogd a csokrot és fuss!

Na jó, futni azért nem kell, mindenesetre, aki holnap, 2016. június 28-án az országban bárhol szokatlan helyen egy virágcsokorba botlik, nyugodtan fogja meg, mosolyodjon el, vigye haza, vagy adja oda egy szívének kedves személynek.

virágot egy mosolyért csokor virágkötő

A hazai virágkötők - a tavalyi nagy siker után - ismét virágcsokrok ezreit helyezik el utcákon, köztereken, parkokban, hogy megtalálójuk arcára mosolyt varázsoljanak. Az apró figyelmességgel arra kívánnak rávilágítani, hogy a virágok fontos szerepet töltenek be mindennapjainkban.

Régi népélet naptára

Június - Szent Iván hava

26. hét:

- június 27. (László): „Jól figyeld meg László napját, jó előre megjósolja az idő járását!”

- június 29. (Péter, majd rá egy napra Pál): „Kaszát, sarlót készíts, mert Péter-Pál után már üres az udvar, teli a határ!” E napon a búza töve „megszakad”, azaz ideje aratni. Ugyanakkor Péter-Pál dologtiltó nap is volt, az aratást csak jelképesen kezdték meg. Az aratókat és a napszámosokat általában e napon fogadták fel.

Aki már nagyon szeretne férjhez menni, legyen éber: az a hajadon, aki elsőként hallja meg a harangszót, az év végéig biztosan elkel.

A héten már júliusba, Szent Jakab havába lépünk.

 - július 2. (Sarlós Boldogasszony): Az egykori sarlós aratás kezdőnapja. Ezen a napon a gyógyfüveket is sarlóval vágták le, majd megszentelték. Az aratás első napján először elmentek a templomba, majd a mise után a földeken vágtak egy rendet a búzába, és hazamentek. Másnap aztán ténylegesen beindult az aratás.

Forrásért katt a képre.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Olcsó a búza, az aratás után sem lesz drágább?

Az őszi árpa aratása már elkezdődött, a búzára még várni kell, és sokan tényleg várják is ezt. Utóbbi ára elég kiszámíthatatlanul alakul hétről-hétre a világ árutőzsdéin, de középtávon már valamivel pontosabban megjósolható. A kereslet hajtotta kukoricaárak pedig kifulladni látszanak, bár a Magro Gabonaindexét (MGX) felfelé mozgatták a 24. héten. Pontos értéke 10 208 pont volt. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

A 24. hét elején még folytatódott a kukorica prompt árának növekedése, de ez a hét második felére megállt. Mindez szoros összefüggésben van azzal, hogy jelentősen csökkent a kereslet. Ám még továbbra is voltak tonnánként 45 ezer forint fölött megkötött adásvételek. Összességében mindez 43 ezer forinthoz közeli átlagárat eredményezett a Magro.hu fizikai piacterén.

Bár a kukorica ára nem nőtt a BÉT-en és maradt tonnánként 52 ezer forint a legközelebbi lejáratra, azt mindenképpen pozitívumként élhetjük meg, hogy minden egyes nap volt kimutatható forgalom a parketten. Végre voltak kötések - még ha nem is túl sok - az egész úgy funkcionált, mint egy valódi árutőzsde.

A hét elején még láttunk egy majd' 2 eurós drágulást, de aztán csökkenőre váltott az árfolyam Párizsban (MATIF/EURONEXT). A hét végére 181 euróig ereszkedett vissza az augusztusi kukorica ára. De csak ez a lejárat mozgott lefelé. A többi időhorizonton 1-2 százalékos erősödést láthattunk.

Régi népélet naptára

régi népélet naptára nyári napforduló szentivánéj egészség tűzugrás

Június - Szent Iván hava

25. hét:

- június 23. (Zoltán): a június 23-ról 24-re virradó éjszaka Szentivánéj, azaz Szent Iván (Keresztelő Szent János) napjának előestéje.

- június 24. (Iván): Nyári napforduló, tűzgyújtás és tűzugrás egészségmegőrzés és szerelemvarázslás céljával. Ilyenkor az örömtüzekkel ünneplik a fényt, elűzik a sötétséget. A gonosz elűzésére a tűzbe sok helyen gyógyfüveket, gyümölcsöt dobnak. Magyar népszokás a tűzbe vetett alma evése, mert aki azt elfogyasztja, nem lesz beteg. A Szent Iván éji tűzből parazsat vittek a kertbe meg a földekre, nehogy a káposztát megrágja a hernyó vagy a búza üszkös legyen.

Kép forrásához katt a fotóra.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Még mindig a kukorica húzza a gabonapiacokat

Az árutőzsdék és az árupiacok hírei között mostanság kiemelt szerepet kap az időjárás. Egymást érik az előrejelzések a várható termésmennyiségről és az olyan jellegű találgatások, hogy az aktuális és várható időjárás hogyan és milyen mértékben befolyásolja azt. Nos, ezek a várakozások a 23. héten tovább hajtották felfelé a kukorica árát. A búzapiacokon pedig továbbra is a stagnálás volt az uralkodó. A hazai fizikai gabonaárak nem változtak jelentősen. A Magro Gabonaindex (MGX) értéke a múlt héten 10 120 ponton állt. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

A kukorica belső keresletének növekedése felbátorította az eladókat. Növekedett a kínálati ajánlatokban az ár, ám ezt a vevők - az információink szerint - nem minden esetben voltak hajlandóak elfogadni. Így összességében nem növekedett az országos átlagár. Ez a 23. héten maradt valamivel 42 ezer forint felett tonnánként a Magro.hu fizikai piacterén.

Régi népélet naptára

széna dologtiltás időjárás

Június - Szent Iván hava

24. hét:

- június 13. (Antal): Dologtiltó nap; ha egy asszony ezen a napon lisztbe nyúl, kelés nő a kezén. Ha nagy esők jönnek, "Szent Antal elviszi a szénát!"

- június 15. (Jolán, Vid): Vitus vagy Vid napja is, aki a vitustánc, hisztérikus rohamok, őrjöngés, kígyócsípés, kutyaharapás esetében segít.

Úgy tartják, ilyenkor fordul meg az időjárás, amely egyben termésjósló is: jó idő esetén jó, rossz időben pedig rossz termés várható. Ha Szent Vid napján eső esik, hibás lesz az árpa. A megfigyelések szerint e napon gyakran zivataros, viharos az idő.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Itt a vége a kukorica drágulásának?

Tovább drágult a kukorica a világ árutőzsdéin májusban, míg a búzapiaci árakra inkább a stabilitás volt a jellemző, kisebb változásokkal. Mivel jók a terméskilátások, a folytatásban is stabil, enyhén csökkenő irány várható, de most már a kukoricára is. Magyarországon csendesen telt a május, de a kukorica kis mértékű drágulása miatt a fizikai piacon, a Magro Gabonaindexen (MGX) 1 százalékot emelkedett és 10218 ponton zárt.

Az áprilishoz hasonlóan májusban is emelkedtek kukoricaárak a világban. A fronthavi jegyzés Chicagóban (CBOT/CME) 3, Párizsban (MATIF/EURONEXT) 5,5, itthon 8,5 százalékkal lett drágább. De 12 hónapon belül bármilyen időtávon is vizsgáljuk a változást, pozitívak a mutatók. Egy év alatt mintegy 10-20 százalékkal lett drágább a termény piactól függően. Érdekes módon Magyarország jár élen a változásban. Nálunk plusz 24 százalékos a különbség. A „rally” eredményeként itthon 50 ezer forint fölé, Párizsban 170 euro fölé jutott a kukoricaárfolyam tonnánkénti ára, míg Chicagóban megközelítette a 160 USD-t. A Magro.hu fizikai piacán történtek is hasonló irányba mutatnak. Összességében 1,5 százalékkal, 43959 forintra növekedett a kukorica prompt átlagára májusban.

Némileg váratlan volt ez a globálisan kialakult egységes növekvő trend, így a továbbiakban inkább a stabilizálódás vagy az enyhe csökkenés a valószínűbb. Ebbe azonban az időjárás és a szója árának alakulása még bezavarhat.

A búzapiacok már az új terményt várják, bár nem túl nagy érdeklődéssel. És itt nem láthattunk egységes irányt a változásokban sem. A tengerentúlon stabilan, de enyhén negatívan, Európában inkább emelkedéssel, míg nálunk Magyarországon – forgalom nélkül – enyhe mínuszban zárta a múlt hónapot a búza. Ez 43 500 forintot eredményezett az étkezési búza és 42 500 forintot a takarmánybúza esetében.

Mivel idén is jó termés várható, hiszen a legfrissebb prognózis szerint 722 millió tonnára tehető a globális búzatermés - ami 5 millió tonnával több, mint azt előzetesen gondolták a szakértők - így jelentős drágulásra ezen a piacon sem lehet számítani rövid távon.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

régi népélet naptára Medárd légy

Június - Szent Iván hava

23. hét:

- június 8. (Medárd): Ha ezen a napon esik, 40 napig esni fog, ha süt a nap, 40 napos szárazság jön. Ilyenkor általában erős lehűlés várható. Megfigyelések szerint, ha Medárd napján süt a nap, akkor édes lesz a bor. Ha esik, szépen kihajt a fű, bő lesz a szőlőtermés, de gyenge a bor.

- június 10. (Margit): Legyes Margit napján nem szabad kinyitni az ablakot, mert akkor ebben az évben sok légy lesz. Retkes Margitnak is hívják, mert az ilyenkor vetett retek finom gyenge marad. Általában esős nap.

- június 11. (Barnabás): Szénakaszáló és gyógyfűgyűjtő nap.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Akinek még nincs tele a konyhakertje vagy a terasza, balkonja, a hétvégén különleges és ritka zöldség- és fűszernövény-palántákat szerezhet be az ELTE Füvészkertben. 

palánta program Füvészkert
Valeyrac Exotics küldetésének tekinti,  hogy a hazánkban elfeledett, valamint a világ más tájain ismert, de itthon nem elterjedt élelmiszer-, gyógy- és fűszernövényeket kipróbálják, hasznosítsák, és elterjesszék a Kárpát-medence kiskertjeiben is. Alapítói őstermelőkként maguk is termesztik ezeket a növényeket. Van közöttük növénybiológus kutató, szakképzett kertész és geográfus is, mégis műkedvelőként, saját kiskertjeikben a legnagyobb alapossággal és figyelemmel gondozott és előállított szaporítóanyagokat kínálnak. Kertjeik az Alföldön és a Gödöllői-dombság területén találhatók, így a náluk beszerezhető fajtákat többféle HAZAI talajon és mikroklímán is kipróbálták. Vetőmagjaik csíraképességét rendszeresen tesztelik. Kizárólag szabad beporzású illetve tájfajtákkal foglalkoznak. Tehát a tőlük beszerzett növények az adott fajta tulajdonságait figyelembe véve otthon is szaporíthatók, növényeik további generációk során is megőrzik fajtajellegeiket.

A hétvégén több mint 300 féle ritka és különleges zöldség- és fűszernövényt ismerhetnek és vásárolhatnak meg az érdeklődők. A szakértők növénygondozási tanácsokat és praktikus ötleteket is adnak. 

Előadások:

Szombat, 10:00 : Bihari Balázs - dr. Halász Krisztián: "Minden, amit a konyhakertünk elbír."

Vasárnap, 10.00: dr. Halász Krisztián - Bihari Balázs: "Babok és rokonaik - 2016. a hüvelyesek éve

Helyszín: ELTE FÜVÉSZKERT, Budapest, Illés u. 25.

Nyitvatartás: 9-17 óráig

További infók itt.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

május június kender időjárás

Május - Pünkösd hava

22. hét:

- május 31. (Petronella): Ha Petronella derűs napra ébred, jó lesz a kendertermés. A kender nem csak a vászon alapanyaga volt, hanem gyógyításra is használták: kendermaggal kezelték a gilisztás gyereket és a lovat is.

A háziasszonyok a mák virágzását is figyelték. Tapasztalataik szerint, ha bőven virágzik a mák, lesz bőven szalonna és zsír is a főzéshez.

A héten júniusba lépünk. A hónap elnevezése egyesek szerint a régi római "Junius"-nemzetség nevéből ered. Lehetségesnek tűnik, hogy a naptárt megreformáló Caesar fiáról, Marcus Junius Brutusról nevezték el. Amikor azonban Brutus meggyilkolta a saját apját, méltatlanná vált arra, hogy egy hónap névadója legyen, ezért ettől fogva Juno istennőtől származtatták az elnevezést. Ez a magyarázat könnyen beivódott a köztudatba, hiszen Juno istennő, a csillagos égbolt királynője is tagja volt a március, április és május neveket adó isteni családnak (Mars, Vénusz, Jupiter).

A népi megfigyelések szerint a június – bár a nyár kezdete – veszélyes lehet. „Júniusi derült ég bőség, júniusi sár szükség” – tartja a népi bölcsesség, mert ilyenkor már nem hiányzik az eső a gabonának.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Drágult a kukorica, de itt a vége?

A világpiacon több hete tartó kukoricadrágulási trend a kifulladás jeleit mutatta a 20. héten. Lehet, hogy most értük el a csúcspontot? A búzapiacokon túl sok említésre érdemes esemény nem történt. Az északi féltekén talán már csak az aratás megkezdése hozhat némi felpezsdülést. A hazai fizikai gabonaárak aprókat változtak, így a Magro Gabonaindex (MGX) értéke sem változott jelentősen a 20. héten. Maradt valamivel 10 ezer pont fölött (10 276 pont). A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

A piacelemzők szerint az új gazdasági évben világszinten a tavalyinál több kukorica teremhet. A volumen az 1 milliárd tonnához konvergálhat. Hogy Magyarországon mennyi termény lesz, az csak a nyár derekán becsülhető meg pontosabban. Jelenleg azt látjuk, hogy bár itthon a 20. héten valamelyest csökkent a kukorica prompt átlagára, de még így is jó 15 százalékkal drágább, mint tavaly ilyenkor. A heti országos átlagár 43 129 forint lett a Magro.hu fizikai piacterén. A Dunántúlon ennél 1-2 ezer forinttal drágábban, keleten 1-2 ezer forinttal olcsóbban forgott a tengeri.

Alig kimutatható forgalom mellett, de folytatódott viszont a kukorica fronthavi jegyzésének drágulása a hazai árutőzsdén. Az árfolyam újra átlépte az 50 ezer forintos küszöböt, amire utoljára 2014-ben volt példa.

Régi népélet naptára

május  szőlő méhek Orbán

Május - Pünkösd hava

21. hét

- május 25. (Orbán): A méhek ekkor kezdenek rajzani, ezért is hívják őket "Orbán bogarainak". Orbán a vincellérek, szőlőművesek, kocsmárosok patrónusa, szobra gyakran található a szőlőhegyeken. Ha jó időt hoz, szobrát virágokkal díszítik, bort visznek neki, de ha rosszat, akkor besározzák, megvesszőzik, mert ha hűvösebb ilyenkor az idő, az árthat a virágzó szőlőnek. Van, ahol az a mondás járja: „Azt is agyon kellett volna ütni, aki Orbánt beletette a kalendáriumba.”

Sok helyen az utolsó fagyosszentnek tartják.

- május 28. (Csanád): Ha nedves az idő, a széna nagyra nő. Viszont kendert már nem szabad vetni ettől a naptól.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Tegnap kisorsoltuk a Füvészkertben ma nyló kaktuszkiálltás és -vásár páros belépőit. A szerencsés nyertesek:

Pergelné Kovács Ágnes

Balog Krisztina

Hevényi Attila

Benedek Tünde

Szabó Rita

Gratulálunk, velük e-mailben vesszük fel a kapcsolatot. Mindenkinek köszönjük a részvételt.

A kiálltás részleteiről további információk itt.

A rendes kertész már vetéskor megjelöli a sorok végén, mit hova vetett, de sokan úgy gondolják, a kikelő növénykéket simán felismerik. Gyakorlottaknál ez talán így is van, de a biztonság (és a kerti dizájn) kedvéért még most sem késő áttekinthetővé tenni a veteményest. Ehhez gyűjtöttem néhány könnyen megvalósítható ötletet, amelyeket egy este vagy egy esős délután alatt simán elkészíthetünk.

sorjelölő veteményes DIY május
Jól jöhet a törött virágcserép

Régi népélet naptára

Május - Pünkösd hava

21. hét

- május 16. (János): Nepomuki, vagy népiesen "Neszepuszi" Szent János a vízenjárók patrónusa. A hajósok, halászok, vízimolnárok e napon ünnepelnek, a Dunán "jánoskaeresztést" tartanak. Baján a virágokkal feldíszített Szent János szobrot fáklyákkal kivilágított hajóra rakják, és égő koszorúk kíséretében úsztatják a folyón. A szokás eredete, hogy a prágai pap, Nepomuki Szent János a királyné gyóntatója is volt. Vencel cseh király különféle kínzásokkal próbálta kiszedni belőle a királyné meggyónt titkát, és amikor ez nem sikerült, 1383. május 16-án megkötözve és száját széthasítva a Moldvába dobatta. Prága népe azon az éjszakán csodát látott: fényesen tündöklő csillagok úszkáltak a Moldva vizén. A vízenjárók a csodát mutató szentet választották védőjükké. Az ő tiszteletére tartják Baján is a vízi körmenetet.

- május 21. (Konstantin): E napon még lehet tököt vetni, palántázni. Doroszlón az asszonyok 7 éves tökmagot ültetnek, mert az terem a legjobban.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

A pampák virágoskertje

Mindenkit szeretettel vár a Magyar Kaktuszgyűjtők Országos Egyesülete május 20-21-22-én az ELTE Füvészkertben háromnapos kiállítására és vásárára. Az esemény fókuszában a Notocactus, egy különleges, csak a dél-amerikai pampákon élő kaktusznemzetség lesz.

kaktusz kiállítás program Füvészkert

Madarak és fák napja

Magyarországon az első Madarak és fák napját 1902-ben Chernel István, lelkes ornitológus szervezte meg szülővárosában, Kőszegen. Néhány évvel később hivatalos ünneppé vált, amikor Herman Ottó közbenjárására gróf Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletben írta elő, hogy minden iskola szervezze meg a Madarak és Fák Napját "természetvédő" és "erkölcsnemesítő" szellemben.

Madarak és fák napja haris mezei szil
Chernel István

A kukorica drágult, de a folytatás bizonytalan

A kukoricaárak felfelé mozogtak a második negyedév kezdetével a világban, míg a búza ára összességében stabil maradt. A magyarországi történések is illeszkedtek a globális folyamatokba, ám a változások sokkal kisebbek voltak. A Magro Gabonaindexen (MGX) például alig láthatóan, egy százalékot sem elérő mértékben növekedett.

A március végi jelentős visszaesés után az április jobbára a kukorica drágulásáról szólt a világ jelentősebb határidős piacain. A hónap utolsó hetében aztán történt egy kisebb visszaesés, de összességében így is pozitívban zártak az árfolyamok. Chicagóban (CBOT/CME) 154 USD, Párizsban (MATIF/EURONEXT) 163 EUR környékén zárt a tonnánként számított fronthavi jegyzés, ami mintegy 11, illetve 7 százalékos erősödést jelent a megelőző havi záróárhoz képest. A változás oka az volt, hogy erősödött a keresleti oldal, másrészt pedig Brazíliában a nagy szárazság a várnál kisebb kukoricatermést valószínűsít.

Régi népélet naptára

május fagyosszentek ültetés bor

Május - Pünkösd hava

19. hét:

- május 12. (Pongrác): A fagyosszentek első napja. A már melegedő időjárás ilyenkor sokszor hirtelen lehűl, gyakran fagyot is hoz. Fagyosszentek előtt nem tanácsos palántát ültetni. A Pongrác-napi eső nem jó a gabonára, árt a szőlőnek, viszont a mező szép zöld lesz tőle. Amilyen az időjárás Pongráckor, olyan lesz Orbánkor (május 25.) is.

- május 13. (Szervác): A fagyosszentek második napja.

 "Szervác, Pongrác, Bonifác, mind fagyosszentek,

Hogy a szőlő el ne fagyjon, füstöljenek kentek!"

- május 14. (Bonifác): A földeken általában megvárták a fagyosszenteket, és csak utána ültették az uborkát, babot, paradicsomot.

 A magyar legendárium szerint Pongrác subájában fagyott meg a kánikulában, Szervác a Tisza közepén fulladt meg víz nélkül, Bonifácot pedig a szúnyogok csípték halálra. Ezért bosszút esküdtek, minden évben visszajárnak, és mindent megtesznek, hogy elpusztítsák a termést: széllel, faggyal, jégesővel.

- május 15. (Zsófia): Erre a napra esőt jósolnak. Egyes vidékeken a néphit szerint a fagyosszentek utáni Zsófia is hozhatott fagyot:

"Pongrác, Szervác, Bonifác,

Zsófia is lehet gyász."

Ha valamilyen szerencse folytán szép idő van ezekben a napokban, az bő szőlőtermést jelent: "Sok bort hoz a három ác, ha felhőt egyiken sem látsz."

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Közismert, hogy májusfát nem csak díszíteni, de készet elcsenni is bevett szokás volt és ma is az. Legalábbis így jártak Mehrnbachban (Felső-Ausztria) az idősotthon lakói, akik április 30-án arra ébredtek, hogy eltűnt az udvarról a saját kezükkel feldíszített májusfa. Az utóbbi években ez többször előfordult már, de idén úgy döntöttek, nem hagyják annyiban a dolgot.

Régi népélet naptára

uborka bab vetés régi népélet naptára jászok

Május – Pünkösd hava

18. hét

- május 2. (Zsigmond): E napon kell vetni az uborkát, mert akkor jó termést hoz, de vetés közben nem szabad beszélgetni, mert hézagosan kel ki a mag. Nem jó, ha a gyerekek almával labdáznak, mert akkora jegek fognak esni, mint az alma.

- május 5. (Györgyi, Adrián): Ezen a napon nem szabad mezítláb vetni, mert bolhás lesz a növény.

- május 6. (Babevő János): Ilyenkor kell vetni a hüvelyeseket (bab, borsó, lencse), mert nagy valószínűséggel már nem fognak elfagyni. "Aki János evangélista napjáig el nem vet, nem érdemes a jó szóra."

A Jászok napja is: 1745. május 6-án Mária Terézia a jászkunokat szabad parasztokká nyilvánította. Ennek emlékére 1991 óta Jászjákóhalmán minden évben megtartják a Jászok napját.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Május 1-jén nemcsak az édesanyákat és a munkát ünnepeljük, de idén a Nemzetközi Napraforgó Gerillakertész Nap (International Sunflower Guerrilla Gardening Day) 10. évfordulóját is. Az akciót a Európában Richard Reynolds karolta fel, aki aki Nagy-Britanniában sorra szervezi ötletes akcióit.

napraforgó május 1. gerillakertész

Aki csatlakozni szeretne, nem kell mást tennie, csak fogni néhány szem napraforgómagot és egy tollat, keresni egy arra alkalmas helyet, a tollal 2-4 cm mély lyukat fúrni, a magokat elültetni, megöntözni és később sem elfeledkezni róluk! Ha többen megyünk egyszerre, kisebb napraforgótáblát is ültethetünk, ha figyelembe vesszük, mennyi olyan hely van a fővárosban (is), ahol elkelne néhány növény. (Egyébként úgy tudjuk, Magyarországon közterületen engedély nélkül virágot ültetni még mindig illegálisnak számít...)
 

napraforgó május 1. gerillakertész

Ha találunk szervezett akciót mára (pl. ez a csoport), csatlakozhatunk, de nem feltétlenül kell másokra várni, akárhol az országban ga(rá)zdálkodhatnak a gerillák. A lényeg, hogy ha egyszer elültettük a magot, viseljük gondját, ahogy a saját kertünkben is tennénk!

Éljen május 1-je!

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

régi népélet naptára május májusfa szerelem

Május – Pünkösd hava

A május hónapot a föld termékenységének római istennőjéről, Maiáról nevezték el. A tavasz ünnepe részben a hónap első napjához, részben pünkösdhöz kapcsolódik.

- május 1. (Bánk): Sok helyen a legények az előző éjjelt az erdőben töltik, és reggel feldíszített májusfát állítanak kedvesük, esetleg lányrokonuk udvarába. A májusfa, a zöld ág a természet megújhodásának szimbóluma, és a legtöbb esetben szerelmi vallomás is: „Kelj fel rózsám, itt a májfa, jó éjszakát, vigyázz rája!”

 „A májusfa sudár, a törzsén gallyaitól megtisztított, hegyén lombos fa vagy szép növésű ág. A legények éjszaka vágták ki az erdőn, és hajnalra állították fel a helyi szokásnak megfelelően minden lányos ház elé együttesen, vagy mindenki a maga szeretője háza elé. Sok helyütt csak a bíró és a pap háza, esetleg a templom előtt állítottak fel egyetlen magas májusfát, a lányos házak udvarán kisebb fa díszelgett. A májusfákat szalagokkal, zsebkendőkkel, virágokkal, teli üveg borral, hímes tojással stb. díszítették föl, mielőtt a földbe beásták, vagy a kapufélfára, kútágasra felszögezték volna. A fa kivágása, hazaszállítása inkább titokban történt éjszaka, hajnali feldíszítése is inkább a legénybanda közös, bizalmas feladata volt. A reggelre díszelgő májusfa kiállítása, nagysága stb. számos helyen szokásos magyarázatra adott okot: ki-kinek udvarol, kinek állítottak szebb fát, kinek a májusfáját csúfította el reggelre a haragosa stb.” – írja a Magyar Néprajzi Lexikon.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Bár hivatalosan minden év május 10.-e a Madarak és fák napja, a Füvészkertben már ma megtartják. Annál is inkább, mert nemrég átadtak egy mászókába oltott madárlest, ahonnan már egyszerre figyelhetők meg a fák és a kert madarai.

Régi népélet naptára

régi népélet naptára időjárás dologtiltás termés

Április - Szent György hava

18. hét:

- április 25. (Márk): A kukoricavetés és a búzaszentelés napja. A megszentelt búzaszálakat gonoszűzésre használják.

Ha ezen a napon pacsirta, fürj vagy béka szól a búzából, az jó termést ígér.

Ha a fülemüle hallgat, változékony lesz a tavasz, ha énekel, szép idő lesz.

- április 28. (Valéria, Vitális): Férfiaknak dologtiltó nap: semmit nem szabad vetni. Amilyen a mai időjárás, 40 napig hasonló várható, valamint nép megfigyelés szerint „ha Vitális didereg, tizenötször lesz még hideg.”

- április 30. (Katalin, Kitti): Termés- és időjósló nap: ha szép idő van, jó lesz a termés, ha nem, akkor ne is reménykedjünk! Dologtiltó nap is: tilos konyhai veteményeket vetni.

Forrásért katt a képre.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Február vége óta izgulhattunk, melyik fa gyűjti be a legtöbb szavazatot 15 ország 15 nevezettje közül, és lesz Európában is az év fája. Az utolsó héten már a szavazás állása sem volt publikus, így annyit lehetett tudni, hogy a magyar induló a véghajrá előtt az első helyen áll.

Április 20-án, a brüsszeli hivatalos eredményhirdetésen aztán kiderült, hogy Bátaszék legidősebb fája megőrizte vezető helyét. A csaknem 230 000 szavazatból 72 653-at kapott az alig több mint 6200 lelkes település büszkesége.

Európai év fája Bátaszék molyhos tölgy tree of the year

Ha valakinek (nekem) még nem sorakoznak az ablakpárkányon katonás rendben a paradicsompalánták, ne csüggedjen, nem késett le semmiről. Az alábbi módszer már többször szembejött a világhálón, de idén koktélparadicsommal ki is próbálom, lesz, ami lesz. Pl. ilyen...

paradicsom palánta magvetés gangkert

Nem kell hozzá más, mint egy-két szimpatikus paradicsom, amelyekből szívesen látnánk többet is a nyár folyamán, egy nagyobb cserép és virág- vagy kerti föld.paradicsom palánta magvetés gangkert

Drágult a kukorica világszinten

A piacok többségén drágább lett a kukorica prompt és határidős ára is, míg a búzaárak jobbára stagnálnak. Mivel a kukorica kivételével a többi hazai gabonaféle ára stabil maradt vagy enyhén csökkent, így összességében a Magro Gabonaindex (MGX) értéke nem változott jelentősen a 15. héten. Maradt valamivel 10 ezer pont fölött (10 197 pont). A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Tovább növekedett a kukorica prompt átlagára és a 15. héten már 43 ezer forint fölött járt. Úgy tűnik egyelőre az eladók nyerték a csatát. A kivárásuk kényszerhelyzetbe hozta a vevőket és néhány hét ellenállás után azok hajlandóak voltak magasabb árakon vásárolni. A múlt heti átlagár már 43 555 forint lett a Magro.hu fizikai piacterén.

Régi népélet naptára

Április - Szent György hava

17. hét

- április 24. (György): Sárkányölő Szent György napján hajtották ki először az állatokat, mert a fű már elég nagy a legeltetéshez.

Gonoszjáró nap is: ilyenkor szabadon garázdálkodhatnak a boszorkányok, ezért a kerítésre, ajtóra tüskés ágakat tesznek, hogy a boszorkányokat távol tartsák.

Féregűző nap: kitakarítják a lakást, az istállót. A falubeliek körbejárják a földjeiket, megfürdetik az állatokat.

Ilyenkor kell vetni a salátát, krumplit, kerti virágokat.

Ha Szent György nap előtt megszólal a béka, nem lesz eső a nyáron; a mennydörgés a bő termés előjelzője.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Amerikai drágulástól kaptak vérszemet a magyar gazdák

Felfelé kúszik itthon a kukorica prompt ára, míg a tőzsdéken stagnál vagy korrekciót figyelhettünk meg. A búzapiac pedig általában csendes, bárhol nézzük is az adatokat. A kukorica drágulásának köszönhetően emelkedett a Magro Gabonaindex (MGX) értéke a 14. héten és megközelített a 10 200 pontot. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Egyre jobban elszakad egymástól a kukorica keresleti és kínálati ára a hazai fizikai piacon, ami már az üzletkötéseket is akadályozza. A 14. héten a termelők között növekedett azok száma, akik 45 ezer forintnál is többet szeretnének kapni a termény tonnájáért, amit a potenciális vevők egyelőre nem akceptálnak. Az eladói oldal felbátorodásának az lehet az oka egyfelől, hogy egy kis késéssel így reagáltak a tengerentúli drágulásra, de az is, hogy híre ment, szűkülnek az uniós készletek. Ez azoknak az országoknak a termelőit hozhatja jobb helyzetbe, akik még tartalékokkal rendelkeznek. Ezek közé tartozik Magyarország is.

Régi népélet naptára

régi népélet naptára termés féregtelenítés kakukk

Április - Szent György hava

15. hét:

- április 12. (Gyula): Száznap. Az év (majdnem) 100. napja. Bácskában, Baranyában a tisztaság, a takarítás napja. Kitakarítják a lakást, kiűzik a férgeket az istállóból.

- április 14. (Tibor): Ha Tibor napjára még nem zöldülnek a rétek, a gazdák nem nagyon reménykednek a jó termésben. Ha üde zöld a vetés, jó lesz a szénatermés.

Ha virágos a cseresznyefa, virágos lesz a szőlő is.

A hagyomány szerint ilyenkor szólal meg a kakukk.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Az amerikai farmerek alacsonyra árazták be az új kukoricát

Az amerikai farmerek olyan döntést hoztak, ami igen csak meglepte a kukoricapiacokat. Elsősorban a tengerentúlit, de a többi sem tudta függetleníteni magát tőle. Ennek nyomán jócskán csökkentek az árak. A búzapiac ehhez képest a béke szigete volt. Mivel itthon nem érződik még a világpiac változása, a Magro Gabonaindex (MGX) értéke sem változott számottevően a 13. héten. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Már mindenki a kukoricavetést várja itthon a mezőgazdaságban. Az USA-ban már elkezdődött és egyből olyan hírek láttak napvilágot, ami már most átrendezte az árfolyamot és a hosszú távú trendre is erős hatással lehet.

A hazai fizikai piacon továbbra is stabilak voltak a prompt kukoricaárak a 13. héten. Az árfolyam egymás után harmadszor tartózkodik a 40-41 ezer forintos sávban. Múlt héten 40 724 forint volt a Magro.hu fizikai piacterén.

Némi forgalom mellett stabilan alakult a kukorica határidős ára. Májusi kukoricát továbbra is 44 200 forinton lehet kötni a Budapesti Értéktőzsdén. Jövő héten meglátjuk, hat-e erre a világpiaci árcsökkenés.

Párizsban (MATIF/EURONEXT) ugyanis magához tért a határidős kukoricapiac, már ami a forgalmat illeti. Újra a februárban megszokott szinten pörög a kereskedés a csendesebb március után. A fronthavi jegyzés ugyanakkor mintegy 3 százalékot csökkent. 151,75 eurós tonnánkénti árral kezdte el a második negyedévet.

Még nagyobbat esett a kukorica ára Chicagóban (CBOT/CME). Közel 5 százalékkal lett olcsóbb a termény. A 139,36 USD tonnánkénti ár alig valamivel haladja meg a 6 havi minimumot. A nagy esés oka az volt, hogy napvilágot látott a hivatalos becslés az Egyesült Államokbeli termelők tavaszi vetési szándékairól. Mivel ez 2015. évi területnél 6 %-kal magasabbra várható és ez a növekedés jóval több, mint amit az elemzők, szakértők előzetesen vártak, az árfolyam drasztikusan reagált. Felmerülhet a kérdés, hogy ha most a kukoricaárak viszonylag alacsonyak és a raktárak tele vannak, mi indokolja az amerikai farmerek döntését. Nos, a hírek szerint, mégis átgondolt a döntés és gazdaságossági számításon alapul. Az érintettek szerint még mindig a kukoricával éri meg foglalkozni a legjobban. A másik kérdés már csak az, közülük hányan fogják ezt a döntést megbánni, ha ennek következtében a kínálati nyomás még nagyobb lesz és az árak jelentősen tovább csökkennek.

Aktuálisan 2 ezer tonna kukorica keresi új gazdáját és 3 ezer tonnányit keresnek a piactéren.

A kukoricaforgalom a Magro.hu mezőgazdasági piactéren

2016. feb.

2016. már.

2016.

10. hét

11. hét

12. hét

13. hét

Átlagár (Ft/t)

43 287

41 678

41 223

40 636

40 646

40 724

Kötési mennyiség (t)

14 447

13 345

3 847

3 102

2 841

2 900

Ismét csökkentek a prompt árak a hazai búzapiacon a 13. héten. Ezzel az étkezési búza átlagára 50 000, a takarmánybúzáé pedig 45 350 forint lett.

Húsvét után erősödéssel nyitott a hazai határidős parkett. Az étkezési búza ára 44 200 forint a takarmánybúza 41 200 forint lett tonnánként. Ezzel együtt még mindig nagyon alacsony az ár, de legalább a folyamatos csökkenés megszűnt. A forgalom – a magyar viszonyok között – jelentősnek volt mondható.

Továbbra is „helyben jár” a legközelebbi lejáratra szóló búza ára Párizsban (MATIF/EURONEXT), 155 euró körül szóródik tonnánként. A múlt heti záróár 154 euró lett.

Két hete Chicagóban (CBOT/CME) sem tud kitörni a termény 170-175 USD ársávból. Most éppen ennek a tetejéhez van közelebb, de a folytatás bizonytalan.

Aktuálisan 3 ezer tonna búza keresi vevőjét és folyamatosan 100 ezer tonnára van kereslet.

A búzaforgalom a Magro.hu mezőgazdasági piactéren

2016. feb.

2016. már.

2016.

10. hét

11. hét

12. hét

13. hét

Átlagár (Ft/t)

49 979

50 000

49 999

49 993

49 933

49 952

Kötési mennyiség (t)

5 309

5 225

1 500

1 320

1 293

1 222

Szerző: Németh István a Magro.hu ügyvezetője, gabonapiaci szakértő

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

A tavasz legnagyobb dísznövény és kertépítészeti rendezvénye április 6-10. között várja az érdeklődőket a HUNGEXPO Budapest Vásárközpontban.

A CONSTRUMA Otthonteremtési Kiállítási Csokor szerves részeként a kerttervezés, kertépítés, kertkultúra tavaszi nagy seregszemléje a látogatóknak is egyre vonzóbb.

programajánló Construma Kert

Régi népélet naptára

április régi népélet naptára tavasz

Április – Szent György hava

14. hét:

- április 5. (Vince): Megcsordul a jégcsap az ereszen. Ha eddig nem, most már biztosan itt a tavasz.

- április 6. (Bíborka, Vilmos): Vilmos napja időjósló is: ha esik az eső, szűk lesz az esztendő.

- április 8. (Dénes): A név a görög Dionüsziosz névből ered, melynek jelentése: Dionüszosznak – azaz a bor és a szőlő istenének - ajánlott.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

április babona bolond április 1.

Április – Szent György hava

13. hét:

- április 1. (Hugó): A naptárreform előtt az év kezdetét jelentő ünnep volt, utána már komolytalan, bolond nappá vált. A népi hiedelem szerint, aki e napon vet, az is bolond, mert az ilyen magból nem lesz termés. Új dolgokba kezdeni se érdemes, mert nem sok jó sül ki belőle

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Párizsban drágult, máshol stabil a kukorica

A kukoricaárak – a múlt heti drágulás után – máris megtorpantak az árutőzsdéken. Csupán Párizsban volt némi erősödés. A búza ára viszont itthon csökkent, máshol enyhén emelkedett. A részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Bár itthon erre még várni kell, az USA-ban már megkezdődött a kukorica vetése. A nagy készletek ellenére – a hírek szerint - a 2015. évinél 2 százalékkal nagyobb területen, 36,4 millió hektáron termeszthetnek majd kukoricát az ottani gazdák. Ezzel szemben az EU-ban csökkenhet a termőterület.

A hazai fizikai piacon stabilak a kukoricaárak. A 12. héten továbbra is valamivel 40 ezer forint fölött alakult az átlagár, egészen pontosan 40 464 forint volt a Magro.hu fizikai piacterén.

Eseménytelenül és forgalom nélkül telt el múlt hét a kukorica számára a Budapesti Értéktőzsdén. Március 9-e óta stabilan 43 ezer forint a májusi termény ára.

Lassú ütemben, de továbbra is fölfelé araszol viszont a kukorica ára Párizsban (MATIF/EURONEXT). A 12. hét újabb, ezúttal 2%-os drágulást hozott és 155,75 EUR szinten zárt a fronthavi jegyzés. A forgalom minimális.

Továbbra is stabil ugyanakkor a kukoricapiac Chicagóban (CBOT/CME). Az árfolyam a múlt héten végig a 145 USD-os árszintet kerülgette. A forgalom ezen a börzén is átlag alatti.

Az elemzés írásakor 2 ezer tonna kukorica keresi új gazdáját és 8 ezer tonnányit keresnek a piactéren.

A kukoricaforgalom a Magro.hu mezőgazdasági piactéren

2016. jan.

2016. feb.

2016.

9. hét

10. hét

11. hét

12. hét

Átlagár (Ft/t)

43 279

43 287

41 822

41 223

40 636

40 646

Kötési mennyiség (t)

8 905

14 447

3 500

3 847

3 102

2 841

búza kukorica magro.hu gabonapiac

Némileg csökkentek a prompt árak a hazai búzapiacon, ezzel a 12. héten takarmánybúza átlagára 45 550 forint, míg az étkezésié 50 100 forint lett.

Tovább csökkent a búza fronthavi jegyzése a hazai árutőzsdén is és ezzel új mélyponthoz érkezett. Az étkezési búza határidős ára már csak 42 810 forint, a takarmánybúza pedig 41 ezer forint volt a legközelebbi lejáratra - alacsony forgalom mellett.

A májusi búza a kukoricáéhoz hasonló utat jár be Párizsban (MATIF/EURONEXT). Február végén érkezett el mélypont, azóta inkább felfelé mozog az ár, bár ennek mértéke nem igazán jelentős. Mindenesetre azt megállapíthatjuk, hogy a több hónapon keresztül tartó negatív trend megállt. Húsvét előtt már 156,50 EUR-ig erősödött az árfolyam.

A tengerentúlon (CBOT/CME) 170 USD tonnánkénti árszinten stagnált a májusi búza az ünnep miatt rövidített héten. Az új hét már egy erőteljesebb növekedéssel nyitott, de csak pár nap múlva láthatjuk meg hova fut ki ez a folyamat. Trend hiányában nehéz most előre látni a mozgásokat.

Aktuálisan 3 ezer tonna búza keresi vevőjét és 101 ezer tonnát vennének.

A búzaforgalom a Magro.hu mezőgazdasági piactéren

2016. jan.

2016. feb.

2016.

9. hét

10. hét

11. hét

12. hét

Átlagár (Ft/t)

47 629

49 979

50 004

49 999

49 993

49 933

Kötési mennyiség (t)

4 418

5 309

1 111

1 500

1 320

1 293

búza kukorica magro.hu gabonapiac

Szerző: Németh István a Magro.hu ügyvezetője, gabonapiaci szakértő

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

régi népélet naptára húsvét locsolás piros tojás

Március - Böjtmás hava

13. hét:

- március 28. (Húsvéthétfő): A locsolás, a hímes tojás ajándékozásának ideje. Mindkettő ősi termékenységvarázslásra vezethető vissza. A tojás ezen kívül Jézus újjászületését, piros színe a vérét jelképezi.

A locsolók a lányokat a patakhoz, folyóhoz, kúthoz vitték, és ott vagy megmártották őket, vagy vödörszám öntötték rájuk a vizet. De csak délig, utána már nem volt illendő. Jutalmuk hímes tojás volt: a kisfiúknak hagymahéjban festett, a férfiaknak sokszor szöveges.

- március 29. (Herman): Húsvétkedd, a visszalocsolás napja volt. A lányok két oldalról végigállták az utat, ezért a legények nem mertek arra menni dolgozni, inkább a kerten át szöktek ki a mezőre. Aki mégis az utcára keveredett, pórul járt.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Német nyelvterületen mindig is nagy hagyománya volt a húsvéti tojásfának: hímes tojásokkal díszítenek fel bokrokat, fákat. Közülük talán a leghíresebb a türingiai Saalfeldben a Kraft család almafája, amelyet az utóbbi években már 10 000 tojás díszített.

húsvét tojásfa hímes tojás

Talán sokan emlékeznek, tavaly megírtuk, hogy az idős házaspár utoljára díszítette fel a kertben álló almafát. Jó hír viszont, hogy a helyiek úgy döntöttek, nem hagyják veszni a település legfőbb látványosságát. Összefogtak, és idén már a városi park egyik fáját díszítették fel kicsik és nagyok.

húsvét tojásfa hímes tojás

Stabil tőzsdei- és csökkenő prompt kukoricaárakkal jön a húsvét

Március második hetében felfelé indultak a kukoricaárak az árutőzsdéken, a harmadikban viszont megtorpantak. A búzánál is megállt a korábbi erősödés. Így most kérdéses, hogy hogyan tovább. A részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Még mindig sok helyen okoz gondot a belvíz. A készültség mintegy 62 ezer hektáron tart, amiből a vetés és a szántó területe együttesen 30 ezer hektár. Nem jó hír ez. Elvileg az ilyen történések az árak emelkedését indukálnák, ám a valóság most más úton jár. Csökkentek a kukoricaárak a fizikai piacon. A 11. héten 40 ezer forint közelébe mozgott le a Magro.hu fizikai piacterén.

Régi népélet naptára

régi népélet naptára fokhagyma káposzta fecske tavasz

Március - Böjtmás hava

12. hét:

- március 21. (Benedek): A göcsejiek szerint Benedek engedi ki zsákjából a szárnyas bogarakat. A néphit úgy tartja, a Benedek napján duggatott fokhagyma elűzi a boszorkányt.

- március 24. (Gábor): A tavasz negyedik napján a kertekben megélénkül az élet: a káposzta és a káposztafélék vetését e napon végezték. Szlavóniában úgy tartják, ha távolabb esik a gazda földje, vigyázni kell, hogy útközben ne találkozzon kakassal, mert a káposzta helyett repce nő majd.

- március 25. (Gyümölcsoltó Boldogasszony): Jézus fogantatásának ünnepe a fák oltásának, szemzésének napja. Ekkor lehet palántát ültetni, a fákat tisztogatni. Fecskehajtónak is mondják, mert a jó idő ekkorra hazahajtja a vándormadarakat.

Az e naphoz kapcsolódó időjárási megfigyelések: ha rossz idő van, rossz tavasz, ha derült az idő, bő termés várható.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Virágvasárnap a húsvét előtti vasárnap, ami idén olyan korán van, hogy egybeesik a csillagászati tavasz kezdetével.

Virágvasárnap a barkaszentelés, a villőzés és/vagy a kiszehajtás napja is. A katolikus egyházban a virágvasárnapi mise előtt pálma- és olajfaágakat áldanak meg; a mi éghajlatunkon ezeket helyettesíti a barka, amely megszentelve tűz, villámcsapás és zivatar ellen hatásos. Ezenkívül rontás ellen is véd, ezért pl. a Zemplénben a szentkép alatt tartották.

A kert földjébe tűzött barkaág elűzi a férgeket.

tavasz virágvasárnap villőzés kiszehajtás húsvét

Holnap nyit a Gardenexpo!

Pár négyzetméteres terasztól a több száz négyszögöles kertig

Gardenexpo kert tavasz orchidea

Ezen a hétvégén, idén már tizedik alkalommal ismét Gardenexpo kiállítás és vásár a Budapest Sportarénában. A három nap alatt több mint 100 kiállító és rengeteg érdekes program vár minden kertbarátot. Most következő rövid interjúnkban a szervező Konsilo Kft. ügyvezetőjével, Fülöp Judittal beszélgettünk a Gardenexpo néhány műhelytitkáról, és kihirdetjük a családi belépőkért meghirdetett nyereményjátékunk nyerteseit is!

Régi népélet naptára

régi népélet naptára tavasz fecskék időjárás vetés Sándor József Benedek
Fotó: Csonka Péter

Március - Böjtmás hava

11. hét:

- március 18. (Sándor): Sándor, József, Benedek, zsákban hozzák a meleget!

- március 19. (József): Megérkeznek a fecskék. "Fecskét látok, szeplőt hányok!" Ezen a napon ültetik a fokhagymát, a krumplit, a kaprot.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Március 18. és 20. között immár 10. alkalommal rendezik meg a Gardenexpot a Papp László Budapest Sportarénában. A három nap alatt több mint 100 kiállító és rengeteg érdekes program vár minden kertbarátot. A Kapanyél, a Cser Kiadó és a Gardenexpo közös játékában most összesen öt családi belépő is gazdára talál, érdemes tovább olvasni!

Gardenexpo kert tavasz játék

10 éves a Gardenexpo!

A legújabb kerti trendek és sötétben világító növények bemutatója vár a 10 éves Gardenexpón!

Gardenexpo kiállítás

Magyarország legnagyobb kerti trend és életmód kiállítása, a Gardenexpo, 10. alkalommal vár március 18-19-20-án a Budapest Sportarénában friss ötleteivel, hogy ihletet adjon, és olyan kertet alkothass magadnak, amiben mindig, mindenki mosolyog! Kerti bútorok, grillek, medencék, árnyékolók, kerti gépek és szerszámok, kültéri világítás, öntözéstechnika és inspirációban gazdag bemutatókertek várnak a jubileumi eseményen. Komplett kertépítéstől kis teraszod "tavasziasításáig" minden kerti kérdésre választ kaphatsz az eseményen, ahol a legjobb hazai kert szakértők segítenek a tervezésben és választásban.

Orchidea kiállítás eredményhirdetés

Szerda éjfélkor lezárult játékunk az idei Orchidea Kiállítás 5 páros belépőéért. A szerencsés nyertesek:

  • Molnár-Tóth Enikő
  • Varga Péter
  • Hegedűs Gábor
  • Fehér Anna
  • Pálfi Anna

A nyerteseknek gratulálunk, velük e-mailben vesszük fel a kapcsolatot. A többieknek köszönjük a játékot.

A kiállítás időpontja: március 11. és 14. között.

Helyszín: Magyar Mezőgazdasági Múzeum, Vajdahunyadvár.

Nyitvatartás: 10 és 18 óra között.

Bővebb információ a kiállításról: http://orchideatarsasag.hu/; http://orchideafesztival.hu/?p=258

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Megállt a kukorica áresése az árutőzsdéken

Március elején stabilizálódott a kukorica határidős ára az árutőzsdéken. A búza esetében már nem ennyire egyértelmű a kép: Európában tovább csökkentek az árak, a tengerentúlon viszont egy gyenge erősödés kezdődött. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

A belvíz miatt van most némi izgalom a földeken a már elvetett búza túlélési esélyei és általában a földmunkák akadályoztatása miatt, de a Magro.hu fizikai piacterén ebből nem sok látszott március elején, már ami az árakat illeti. A kukorica átlagára stabilan beállt 42 ezer forint alá. A 9. héten éppen 41 822 forint volt.

Március első napjaiban további 500 forintot csökkent a kukorica határidős ára a Budapesti Értéktőzsdén, ezzel elérte a 42 ezer forintot. A forgalom nagyon csekély volt.

Chilit minden irodába!

A csípős és erős paprikák manapság egyre nagyobb divatnak örvendenek. Igaz, ez nem új keletű tendencia: a magyarság tradícióihoz hozzátartozik az erős paprika, tudjuk, egész régiók határozzák meg magukat a paprikatermesztésre alapozva. A dicső paprikatörténeti múlt emlegetésekor arról kevésbé esik szó, hogy a paprikatermesztéshez bizony előbb fel kellett fedezni Amerikát. Ahol még mindig jóval több fajta csípős termés elérhető, mint amit nálunk termesztenek.

Ezek a különlegeségek pedig csábítóak. Az internet megjelenése természetesen itt is sokat segített, ma már könnyen beszerezhetők a legkülönlegesebb vetőmagok is, és a növénykék sikeres neveléséhez szükséges tudást is elérjük. Nem véletlen hát, hogy a chilitermesztés afféle divatos hobbivá kezd válni.

chili chiliiroda palánta chilipaprika Konyhakert

orchidea lepkeorchidea kiállítás játék

A Magyar Orchidea Társaság idén tavasszal is megrendezi nagysikerű orchidea- és bromélia kiállítását a Vajdahunyadvárban.

Régi népélet naptára

régi népélet naptára szerelem időjárás

Március - Böjtmás hava

10. hét:

- március 7. (Tamás): Szerelemjósló nap. Ha a lány tudni akarja, melyik irányból érkezik a vőlegénye, Szent Tamás napjának éjjelén meg kell zörgetnie a kaput, és amerről erősebb kutyaugatás hallatszik, onnan várható.

Az időjárást illetően a mondás: "Tamás, aki jobb ember, mint három más." - arra utal, hogy ebben a hónapban már jobb idő várható, mint a három "emberes" hónapban volt (szeptember, november és december).

- március 9. (Franciska): Amilyen Franciska napja, olyan lesz az egész hónap.

- március 10. (Ildikó): Ha ezen a napon fagy, negyven napig így marad.

- március 12. (Gergely): E napon volt az ún. Gergely-járás: iskoláskorú gyerekek a falut járták énekelve, s adományokat gyűjtöttek főleg a tanítójuknak. Az adományozáson kívül a cél az iskola népszerűsítése is volt.

Időjósló nap is: úgy tartották, ezen a napon „Gergely megrázza szakállát", vagyis eshet a hó. Ami jó termést jelent.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Meddig csökkenhet még a kukorica ára?

Erősen mínuszban jár a kukorica, ha a hosszú távú ártrendet nézzük, legyen szó Magyarországról, Európáról vagy a tengeren túlról. Egyre csak csökkennek az árak. Közgazdaságilag persze érthető mindez: az idei és az elmúlt 2 év globális termése volt a valaha volt 3 legnagyobb betakarított termésmennyiség a világon és mivel a kereslet ezzel nem tartott lépést, a készletek is rekordszinten vannak. Tehát világos, mi és miért történik, de ettől még a termelők nem lesznek boldogabbak. Jelenleg nem látszik olyan tényező, ami a tendenciát érdemben megfordítaná.

A kukorica fronthavi jegyzésének közel 5 százalékos csökkenése után az 1 éves minimum közelébe érkezett az árfolyamgörbe Chicagóban (CME) február végére. A 350 USD/busheles ár már többször jelentett áthatolhatatlan támaszt a múltban és utoljára 2009 őszén volt ennél olcsóbb a kukorica határidős ára. Most mégis - a nagy készletek miatt – érdemi erősödés nehezen képzelhető el a következő hónapokban.

Párizsban közel 6 százalékot csökkent egy hónap alatt a kukorica ára és ezzel majdnem pontosan ott tart az árfolyam, ahol 12 hónappal ezelőtt, 146 eurós tonnánkénti árnál.

A magyar árutőzsdén ugyanazt a mozgást produkálta a kukorica, mint szinte bárhol a világon és még a csökkenés mértéke is egyezik, 4 százalékkal lett olcsóbb a termény határidős ára. 43 ezer forinton fejezte be a februárt.

A hazai fizikai piac ugyanakkor nem követte le a tőzsdék változásait. Árcsökkenés nem volt, inkább stagnálásról beszélhetünk. Talán azért is, mert már hónapok óta olyan alacsony az adásvételek átlagára, aminél olcsóbbat az eladók már nem fogadnak el és inkább nem értékesítenek. A Magro.hu mezőgazdasági piactéren februárban 43 287 forintos átlagárat mérhettünk.

Magro.hu kukorica gabonapiac

További adatok megtekinthetők: http://www.magro.hu

Valamint az MGX: http://www.magro.hu/magro-gabona-index/

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

Március régi magyar neve Böjtmás hava, ami a húsvét előtti nagyböjt második hónapjára utal. A nagyböjt legnagyobb része általában erre a hónapra esik. Böjtmás hava mellett szokás volt a Kos havának is nevezni - a 21.-i tavaszi napéjegyenlőségre, illetve az akkor kezdődő csillagászati év első hónapjára utalva.

március időjárás böjt régi népélet naptára

Az év fája, hüllője, hala mellett a Magyar Természettudományi Múzeum szervezésében minden évben közönségszavazás dönt az év vadvirágáról is. Tavaly december 31-ig lehetett szavazni négy indulóra, amelyek közül a legritkább, a mocsári kockásliliom (Fritillaria meleagris) nyert. (Második lett a nagyezerjófű, harmadik a turbánliliom és a negyedik helyen a medvehagyma végzett.)

év vadvirága mocsári kockásliliom Frittilaria

A mocsári kockásliliom a liliomfélék népes családjának tagja, rokonai között találjuk a liliomokat és a tulipánokat is. A kockásliliom (Fritillaria) nemzetség hazánkban egyetlen vadon élő faja. Az ország északkeleti (Aggtelek, Bükk, Mátra) és délnyugati részén fordul elő.

Magjai már februárban csíráznak, de a kikelt növények 4-5 évig nem virágzanak. Utána viszont annál inkább: akár 25 éven át már március végétől (ha marad a meleg időjárás, még korábban is) nedves réteken, ligeterdőkben bontja rózsaszínes-lilás-barnás, szinte szabályosan kockás, harang alakú virágait.

Élőhelyeinek megsemmisítése (mocsarak lecsapolása, halastavak létesítése, gyepfeltörések) miatt Európában és hazánkban is egyre ritkább. Védett növény, egy tő értéke 50 000 forint.

Forrás

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Az olcsó kukorica már a vetőmagpiacot bolygatja

A gabonaárak ha Európában még (?) nem is, de a tengerentúlon már drágulni kezdtek. Eközben itthon arról hallani, hogy az eladott vetőmag mennyisége elmarad az ilyenkor szokásostól. Sok még a tavalyi készlet a raktárakban ugyanis és a termelők egy jelentős része finanszírozási okokból még nem szerezte be az új vetőmagot. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Lényegében nem változott a kukorica azonnali ára a Magro.hu fizikai piacterén a 7. héten. Maradt valamivel 43 ezer forint alatt. És ez az árszínt most a vetőmagpiacra is hatással van. A viszonylag alacsony árak miatt ugyanis, a termelők egy része még nem értékesítette a tavalyi kukoricát, és amíg ez meg nem történik, addig a vetőmag beszerzésével is kivárnak.

Még mindig volt hova csökkenjen a kukorica ára viszont a Budapesti Értéktőzsdén. A pénteki 42 500 forintos záróár említésre érdemes forgalom mellet alakult ki. Utoljára több mint fél éve, 2015. június 30-án volt ilyen alacsony az árfolyam.

Egy hetes „gondolkodás” után, Párizsban (MATIF/EURONEXT) is tovább folytatódott a kukorica árának lejtmenete. Ízlelgessük a számot: 146, 146 euró volt ugyanis a múlt heti záróár, 22 százalékkal alacsonyabb, mint negyedévvel ezelőtt.

Chicagóban (CBOT/CME) viszont az elmúlt hét csökkenése után újra drágulni kezdett a kukorica fronthavi jegyzése. Igaz ennek mértéke nem volt jelentős, de a tonnánkénti árfolyam immár megint a 145 dollárhoz van közelebb, nem 140 dollárhoz. A forgalom továbbra is élénk és erősödő.

Aktuálisan 12 ezer tonna kukoricát adnának el és együttesen 9 ezer tonnányit értékesítenének a piactéren.

A kukoricaforgalom a Magro.hu mezőgazdasági piactéren

2015. dec.

2016. jan.

2016.

4. hét

5. hét

6. hét

7. hét

Átlagár (Ft/t)

43 366

43 279

43 493

43 270

42 619

42 952

Kötési mennyiség (t)

13 432

8 905

2 812

2 905

4 802

3 637

gabonapiac búza kukorica Magro.hu

Kis mértékben, de tovább drágult a búza ára a hazai fizikai piacon. Ennek köszönhetően a takarmánybúza ára elérte a 46 150 forintot, míg az étkezési 50 250 forintér cserélt gazdát átlagban.

A hazai árutőzsdén a kukoricához hasonlóan a búza ár is folyamatosan lefelé mozog. Nem volt ez máshogy a 7. héten sem. Sokáig, egészen 2013 októberéig kell visszamennünk az időben ahhoz, hogy ilyen alacsony árakat lássunk. Akkor a mélypontot egy erős drágulási hullám követte. Erre most nincs esély.

Párizsban (MATIF/EURONEXT) még mindig stagnál a búza ára. A 150 euró erős alsó támaszt jelent. Most éppen 152 eurónál tart a tonnánkénti árfolyam, a forgalom viszont csökkenőben van.

A stagnálás után egyértelműen emelkedni kezdett a búza ára 7. hét első felében, de csütörtök-péntekre változott az irány, így alig 1 százalék maradt ebből pluszban és a görbe 170 dollár alatt maradt. A forgalom továbbra is élénk.

Továbbra is él kétszer 50 ezer tonnára vonatkozó vételi ajánlatunk, amihez keressük az eladókat. Részletek itt: http://www.magro.hu/gabonafelek/buza/malmi-i-buza/9636/

A búzaforgalom a Magro.hu mezőgazdasági piactéren

2015. dec.

2016. jan.

2015-2016.

4. hét

5. hét

6. hét

7. hét

Átlagár (Ft/t)

48 735

47 629

49 971

49 979

49 999

49 989

Kötési mennyiség (t)

5 615

4 418

1 112

1 455

1 647

1 007

 gabonapiac búza kukorica Magro.hu

Szerző: Németh István a Magro.hu ügyvezetője, gabonapiaci szakértő

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Ha minden jól alakul, idén is magyar fa lehet az európai év fája. Nem kell ehhez más, csak jó sok szavazat még február 29-ig. Az izgalmakat fokozza, hogy mától már nem publikus a szavazatok állása.

év fája molyhos tölgy Európai év fája treeoftheyear

Amint arról korábban már írtunk a blogon, 2015-ben a bátaszéki molyhos tölgy lett Magyarországon az év fája, amely egy 18. századi erdő emlékét őrzi a településen. A mögötte álló Szent Orbán kápolnát abban az időben emelték egy pestisjárvány után. Az öreg fa és kápolna közösen vigyázza a települést és lakóit, akik az '56-os dunai árvíz idején is ide menekültek. A tekintélyes fát a helyi földművesek gondozták: levágták száraz ágait, és a csonkot megfestették, ezzel védve a betegségektől. Máig élő hagyomány, hogy a tölgy törzsét május 25-én borral locsolják, ezzel biztosítva a következő év bő szőlőtermését.

Régi népélet naptára

régi népélet naptára dologtiltó nap Mátyás csukája

Február - Böjtelő hava

8. hét:

- február 22. (Péter): "Péter üti az üszögöt, jön a melegebb idő." A feltételezések szerint Üszögös Szent Péter egy elhallásnak köszönheti a nevét; a "cathedra Sancti Petri" középkori magyar fordítása "Szent Pétör ü székössége" volt, ebből lett Péter "üszögössé". Ez a nap szerencsétlennek számít, így semmilyen munkához nem fognak. Az asszonyok nem nyúlnak lisztbe, nehogy üszögös (gombás) legyen a búza. Amilyen az idő ezen a napon, olyan lesz Józsefkor is.

- február 24. (Mátyás): "Ha Mátyás jeget talál, akkor töri, ha nem talál, akkor csinál." A másik ismert mondás szerint: "Mátyás, Gergely két rossz ember", mert e két napon nagy hidegek szoktak lenni.

A halászok szerint a Mátyás-napkor fogott hal, "Mátyás csukája", egész évben szerencsét hoz a halászoknak.

A hideg idő jó termést, a szeles kevés tojást jelzett. Ha e napon esett, attól tartottak, hogy a jég elveri a termést, és a szőlő savanyú lesz. Ha még havas volt az idő, árpát, búzát, zabot vetettek, a konyhakertbe pedig borsót, sárgarépát, mert úgy tartották, ilyenkor nem eszi meg a féreg a magvakat.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Legalábbis Japánban mindenképpen. Ráadásul a „feltaláló” nem is ifjú szerelmes, amitől még szívmelengetőbb a dolog.

phlox lángvirág szerelem Japán

Történt ugyanis, hogy az idős japán férfi, Kuroki úr felesége cukorbetegség szövődményeként egyik napról a másikra elvesztette a látását. Az asszony egyre mélyebb depresszióba süllyedt, már a házból sem ment ki. A férj azonban nem hagyta annyiban a dolgot, elkezdte illatos virágokkal beültetni a birtokot, ahol 1956-ban kötött házasságuk óta élnek.

phlox lángvirág szerelem Japán

2 év alatt mostanra már több ezer tő lángvirág borítja a portát, amelyek illata meggyógyította Kuroki asszony lelkét. Bár ő a látványt nem élvezheti, az illatos virágmező az igaz szerelem jelképe lett, mindenhonnan csodájára járnak.

phlox lángvirág szerelem Japán

phlox lángvirág szerelem Japán
Kurokiék

Forrás

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Mindenhol esik a kukorica ára

Az elmúlt hét legfontosabb történése az volt, hogy egységesen minden jelentős árutőzsdén esett a kukorica ára. A búza árának esése viszont megállt, de trendfordulóról még nem beszélhetünk. A hazai parkett és felélénkülni látszik, de globális tendenciák hatása itt is érződött. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

További 1,5 százalékot csökkent a kukorica prompt ára a Magro.hu fizikai piactéren a 6- héten. A 42 619 forintos átlagár mellett már - az elmúlt hetekhez képest - sokkal többen hajlottak az üzletkötésre. Felpezsdült a forgalom.

Régi népélet naptára

időjárás fagy kerti munka tavasz

Február - Böjtelő hava

7. hét:

- február 16. (Julianna): "Ha Dorottya szorítja, Julianna tágítja". Ennek azonban a fordítottját is tartották: „ha Dorottya locsog, Julianna kopog”, vagyis ha Dorottyakor enyhe az időjárás, akkor Juliannakor fagyok jöhetnek. Ettől a naptól már nagyon várták a jó időt, hogy elkezdhessék a kerti munkákat. Viszont az is gyakori, hogy e napon esik a hó; a nagykőrösiek szerint azért, mert kiszakadt Julianna dunnája. Akárcsak Holle anyóé… Ha Julianna napján havazott, a drávaszögiek azt mondták: bolondoznak a Julisok.

Ha lehet hinni az előrejelzéseknek, akkor a héten leginkább esőre és enyhe időre számíthatunk, vagyis Julianna tágítja…

- február 19. (Zsuzsanna): Ha ezen a napon megszólal a pacsirta, akkor már közel a tavasz. Ha csorog az eresz, az jó termést ígér. Jó idő esetén elkezdték a szántás, vetés előkészületeit, széthordták a trágyát.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Először is nagyon köszönjük a rengeteg születésnapi köszöntést, jókívánságot. Nagy öröm, hogy ennyien olvassák és kedvelik a Kapanyelet!

Tegnap éjfélkor lezárult születésnapi játékunk. Egyetlen kérdésre vártuk a választ: hányadik születésnapját ünnepli a Kapanyél blog?

 

játék nyeremény eredményhirdetés

Nos, bármilyen hihetetlen, már az ötödiket! A helyes megfejtést beküldőket szokás szerint  a beérkezés sorrendjében számoztunk be és a random.org segítségével sorsoltuk ki a nyerteseket. Íme:

 játék nyeremény eredményhirdetés

A 3 szerencsés tehát: Csere Krisztián, Répás Árpád és Szabó-Nagy Gábor. Nyereményük Czauner Péter: A balkon- és dézsás növények titkos élete c. könyve a CSER Kiadó felajánlásában.

Gratulálunk a nyerteseknek, velük e-mailben vesszük fel a kapcsolatot. Mindenkinek köszönjük a részvételt, reméljük, legközelebb is sokan játszotok velünk!

 Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Boldog Kapanyél!

születésnap játék

Kicsit mozgalmasra sikeredett a január, így megkésve ugyan, de megünnepeljük a blog születésnapját. Szokásunkhoz híven mi szeretnénk megajándékozni hűséges olvasóinkat, mert nekünk évről évre az az ajándék, hogy egyre többen olvassátok a blogot. Csupán egyetlen kérdésre kell helyesen válaszolni:

Hány éves a Kapanyél blog?

A válaszokat a kapanyelinfo@gmail.com címre várjuk holnap (szerda) éjfélig. A helyes számot beküldők közül 3 szerencsést sorsolunk ki, akik a Cser Kiadó egyik remek kertészeti szakkönyvét nyerik majd.

Játékra fel!

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Zárul az olló az amerikai és az európai árak között

Egyre közelebb kerül egymáshoz a kukorica határidős ára az amerikai és európai árutőzsdéken a januári mozgások következtében. Európában és így Magyarországon is folytatódott a hónapok óta tartó csökkenés, míg az USA-ban január elseje fordulatot is hozott. Ott emelkedőben vannak a kukoricaárak.

5,5 százalékot drágult a kukorica fronthavi jegyzése Chicagóban (CME) januárban, ami azt jelentette, hogy 145 USD fölé ért a tonnánkénti ár. A forgalom megfelelt az év ebben az időszakában megszokottnak. Hogy valóban trendfordulóhoz érkeztünk-e azt nem jelenthetjük még ki egyértelműen, mert a fundamentumok ezt nem igazán támasztják alá. Továbbra is magasak a készletek és bár a déli féltekén a betakarítás csak következő hónapokba kezdődik és így nincsenek végleges eredmények, a várható termésmennyiség nagysága nem erősíti ezt az emelkedő tendenciát. Ebbe esetleg egy időjárási anomália zavarhat majd bele.

Régi népélet naptára

régi népélet naptára február tavasz

Február - Böjtelő hava

6. hét:

- február 10. (Skolasztika, Elvira): Az oltóágak szedésének napja.

- február 11. (Elek): A székely hegyi pásztorok úgy tartották, a kígyók ilyenkor bújnak elő odúikból. Tavaszkezdő nap, ezért ilyenkor a hegyekben nagy tüzeket gyújtottak, hogy elűzzék a gonoszt (és a kígyókat).

- február 14. (Bálint): Ha a madarak csiripelése messzire hallatszik, jó idő lesz. Az e napon ültetett facsemete hamarabb megerősödik. Ha Bálint napján hideg, száraz az idő, jó lesz a termés. Ekkor kezdenek fészket rakni, párosodni a verebek.

Forrásért katt a képre.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

régi népélet naptára február balázsolás időjárás

Február - Böjtelő hava

5. hét:

- február 2. (Gyertyaszentelő Boldogasszony): Ha énekel a pacsirta, utána még sokáig fog hallgatni. Ha süt a nap, és a medve vagy a borz meglátja az árnyékát, akkor még negyven napig hideg lesz. Ebből a tapasztalatból ered az e nappal kapcsolatos mondás: "Inkább farkas ordítson be az ablakon, minthogy kisüssön a nap." Vagy egy másik: „Ha fénylik gyertyaszentelő, az íziket (takarmánymaradék) is vedd elő”, azaz még fagyos, hideg idő várható.

Ha hideg van, és még havazik is, akkor nemsokára tavasz lesz: "Gyertyaszentelőn, ha esik a hó, fú a szél, nem marad soká a tél."

A hosszú jégcsap jó kukoricatermést ígér.

régi népélet naptára február balázsolás időjárás

- február 3. (Balázs): Szent Balázs püspök a legenda szerint egy özvegyasszony fiát mentette meg a fulladástól, amikor annak halszálka akadt a torkán. Azóta a torokfájás és sok más betegség gyógyítójaként tisztelik. Nevéhez fűződik a ma már ritka szokás, a balázsolás, ami többféle - vidékenként változó - rituálét jelentett. Volt, ahol almát szenteltek, amivel aztán a torokfájást gyógyították, máshol a torokfájósokat parázson sült alma héjával füstölték, hogy elűzzék a betegséget okozó gonoszt. Egyes vidékeken e napon bort szenteltek, ami közben a férfiak imádkoztak: "Ments meg uram engem a torokfájástól, a kígyómarástól, de főleg a rossz asszonyoktól".

A balázsolás harmadik változata pedig az volt, amikor jelmezbe öltözött diákok jártak házról házra védőszentjük napján, hogy további tanulókat toborozzanak, és egyúttal adományokat gyűjtsenek maguknak és - jövedelem-kiegészítésül - tanítóiknak.

Szeged környékén és Baranyában madárűző napnak tartották: a szőlő négy sarkában megmetszettek egy-egy tőkét, hogy a madarak ne bántsák a termést.

Az időjárással kapcsolatos megfigyelés, hogy ha e napon esik, a nyár elején elveri a jég a termést.

- február 5. (Ágota): "Ágota még szorítja, de Dorottya majd tágítja." - vagyis, ha Ágota napján fagyos az idő, Dorottyára megenyhül. A Jászságban úgy tartották, e napon lehet elűzni a férgeket, ezért körülsöpörték a házat és az ólakat.

- február 6. (Dorottya): Az Ágota-napi mondás Dorottya-napra is érvényes: "Ha Dorottya szorítja, Julianna tágítja." És mindez fordítva is igaz: "Ha Dorottya locsog, akkor Julianna kopog." Egyes vidékeken úgy tartották, ha a Dorottya napján mosott ruha megszárad a kerítésen, hamarosan itt a tavasz.

Idén szökőév van: a február 29 napos.

Forrásokért katt a képekre!

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Európában stagnálnak az USA-ban nőnek a gabonaárak

A 3. hét legfontosabb történése az volt, Európában megállt a gabonaárak több hét óta tartó csökkenése, míg az USA-ban folytatódott a kukorica drágulása. Eközben itthon csak kisebb változásokat láthattunk az árakban. Emiatt aztán az MGX (Magro Gabonaindex) értéke érdemben nem is változott. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

agrártámogatás Magro.hu konferencia

Milyen agrártámogatások nyílnak idén? Hogyan kell jól megírni egy üzleti tervet? Milyen könyvviteli kötelezettségeket kell teljesíteni az elnyert pályázati pénzek után? Mindenre választ kap az Agrár Akadémia február 3.-i webkonferenciáján. Íme a részletek:

Elkezdődött a regisztráció az Agrár Akadémia webkonferencia legközelebbi alkalmára. A témák ezúttal az idén nyíló agrártámogatások, a sikeres pályázáshoz szükséges jó üzleti terv megírása, és az elnyert pályázatok utáni könyvviteli kötelezettségek, buktatók.

Előad Magyar Tibor (agrárpályázati szakértő, Gordius Solutions Tender Kft.) és Farkas Boglárka (ügyvezető, Energens Könyvviteli és Tanácsadó Kft.). A webkonferencia időpontja: 2016. február 3-a, szerda 09:30 – 12:00, de később, felvételről is megnézhető, mivel a szervező, a Magro.hu mezőgazdasági piactér rögzíti az előadásokat.

JELENTKEZEM

A regisztrációs díj mindössze 3500 Ft, amely tartalmazza a részvételi lehetőséget, a webkonferencia felvételének és az előadás anyagok kiküldését, és a Magro 2900 Ft értékű ajándékát is. Az előadások után kérdezhet is a szakértőktől, akik élőben válaszolnak a kérdésekre. Amelyekre nem marad idő, azokra írásban adnak választ előadóink, és elküldik a résztvevőknek.

További részletek és jelentkezés a www.magro.hu/webkonferencia oldalon!

Sikeres pályázást és megvalósítást kívánunk!

Régi népélet naptára

régi népélet naptára télfordulás időjárás

Január - Boldogasszony hava

3. hét:

- január 25. (Pál): "Ha fényes Szent Pál, minden termés szépen áll. Ha Pál fordul köddel, jószág (vagy ember) hullik döggel."

A derült idő azt jelentette, hogy még sokáig lesz hideg. A kemény téli időjárás változását is jósolták erre a napra: "Pál fordulás - télfordulás".

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

…ha a B-612-es kisbolygóról ellátogatna a Nemzetközi Űrállomásra, ahol néhány napja kinyílt az első "űrvirág". (Már ha a kis herceg rózsáját nem számítjuk).

Nemzetközi Űrállomás kísérlet űrvirág rézvirág legényrózsa Zinnia

Csökkennek a gabonaárak Európában

Tovább csökkentek az európai gabonaárak a határidős piacokon, de a kukorica hazai prompt ára ennek ellenére emelkedni tudott. Ahogy Chicagóban is drágult a termény. A búza ára stagnál vagy csökken a világban. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Kis értékben, de ismét drágult a kukorica a hazai fizikai piacon és az átlaga immár 44 500 forint közelébe jutott a Magro.hu piactéren. Ezzel együtt a forgalom mérsékelt, ahogy az január első felében általában lenni szokott Magyarországon.

Tovább, egészen pontosan 45 ezer forintig csökkent viszont a kukorica fronthavi jegyzése a Budapesti Értéktőzsdén a második hét végére. Tényleges forgalmat ugyanakkor nem tapasztalhattunk. A világ irányadó árutőzsdéin volt érdemleges változás, és ahogy az mostanában oly gyakran előfordult, most is ellentétes mozgást láthattunk.

Régi népélet naptára

időjárás január régi népélet naptára bor termés férj

Január - Boldogasszony hava

3. hét:

- január 18. (Piroska): "Ha Piroska napján fagy, negyven napig el nem hagy". Azt is tartották, hogy az a lány, aki ezen a napon piros kendőt köt a nyakába, még abban az esztendőben férjhez megy.

- január 20. (Fábián, Sebestyén): Az első tavaszébresztő nap. Ekkortájt indul meg a fákban a nedvkeringés.

- január 21. (Ágnes): Ha Ágnes hideg, engesztel Vince, hogy teljék a pince.

- január 22. (Vince): Egyes helyeken "vincevesszőt" vágtak, és a szobában vízbe állították. A kihajtott vesszőkből jósolták meg a következő évi termést.

A gazdák szerint ezen a napon sok bort kell inni, hogy bő legyen a termés.

Az időjárásra is odafigyeltek: szép, napos idő jó bortermést, a rossz idő viszont silányat ígért: "Ha fénylik Vince, megtelik a pince. Ha csepeg, csurog, kevesebb lesz a borod."

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Aki szereti a növényeket - legyen az cserepes, vagy vágott virág - és a hangulatvilágítást, egy magyar szabadalomnak köszönhetően a kettőt már egyben is megkaphatja.

világító növény

Drágulással kezdte a kukorica az évet a hazai fizikai piacon

Erősödött a kukorica prompt ára itthon, míg a határidős értékek inkább csökkentek. Párizsban is folytatódott a csökkenés, míg Chicagóban inkább a stagnálás volt az úr. Világviszonylatban nehéz most tisztán látni a következő hetek várható történéseit illetően. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Az újév első hetében már kezdett visszatérni az élet a gabonakereskedelemben a normális kerékvágásba. A kukorica ára erősödni kezdett és az átlaga egészen 44 ezer forintig jutott a Magro.hu fizikai piacán.

30 napi "nihil" után végre történt valami a BÉT-en. 4 százalékos csökkenéssel kezdte a kukorica ára az évet és egészen 45 700 forintig ereszkedett vissza a fronthavi jegyzés. Örömteli tényként könyvelhetjük el, hogy végre kötések is történtek, ha nem is sok. Hasonlóképpen csökkent egyébként a májusi árfolyam is. A világ irányadó részein más-más változást láthattunk.

Régi népélet naptára

időjárás január régi népélet naptára

Január - Boldogasszony hava

2. hét:

- január 13. (Veronika): A népi megfigyelések szerint az év leghidegebb napja.

- január 17. (Antal): Remete Szent Antal napja, aki már a középkorban a háziállatok, köztük a disznó védőszentje volt. Szent Antal tüzének nevezték az orbáncot, és bizonyos helyeken abban hittek, hogy ha három Antal nevű ember áll a beteg ágya mellett, ott elszív egy pipa dohányt és a betegre fújja a füstöt, akkor leveszik az orbáncos betegről a tüzet.

A Remete Szent Antalhoz kapcsolódó hiedelmek később Páduai Szent Antal (napja június 13.) alakjával összemosódtak, ezért pl. a "Ha esik, Szent Antal elviszi a szénát" mindkét napon megjelenik a népi jóslatok között.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Ilyenkor, tél derekán az egyik legnehezebb feladat, hogy pontosan eltaláljuk a szobanövények vízpótlásának mértékét. Legtöbbjük téli pihenőjét tartja, amikor a nyárinál sokkal kevesebb vízzel is beérik, ugyanakkor a száraz meleg miatt a veszteséget mégis pótolni kell.

tél szobanövény öntözés

Szerencsés, ha agyagkúpos öntözőkelyhet használunk, mert ilyenkor a növény maga szabályozza, hogy mennyi vizet vegyen fel.

tél szobanövény öntözés

Sokat segít a lombozat rendszeres permetezése is. Meghálálja a növény, ha hetente egyszer-kétszer a kádba cipeljük és ott langyos vízzel lezuhanyozzuk. Néhányan – például az orchideák –azt szeretik, ha ugyanolyan pózba kerülnek a helyükre, ahogy eddig voltak, a többségnek viszont jót tehet, ha hetente negyed fordulattal elforgatjuk.

Szerző: Czauner Péter

Forrásokért katt a képekre.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

A hazai gabonaárak továbbra is stagnálnak, a világpiacon lefelé mozognak

Viszonylag lanyha forgalom mellett stabilak a hazai gabonaárak, így a Magro Gabonaindex értéke sem változott az óév utolsó heteiben. A világpiacon ellenben csökkentek az árak. A jövő héten meglátjuk az év vége megakasztotta-e ezeket a folyamatokat. A további részletekről, a hazai, illetve külföldi árutőzsdék történéseiről az alábbiakban olvashat. Részletesebb adatokért és a legfrissebb MGX-értékekért pedig kattintson ide>>.

Az óév utolsó hetei inkább az ünnepről szóltak, és kevésbé a gabonakereskedelemről, mégis érdemes felidézni mi történt a fizikai és határidős piacokon míg a halászlevet és beiglit ettük. Nos, a kukorica átlagára a Magro.hu fizikai piacán - a világpiaci folyamatokkal összhangban - csökkenő "üzemmódba" váltott az 51. héttől, de később kicsit emelkedett és 43 244 forinton zárta az évet.

A BÉT-en továbbra sem történtek érdemleges események a termény árával kapcsolatban. Stabilan tartotta magát 47 500 forintos áron. Hozzátartozik a képhez, hogy ez idő alatti kötésre nem került sor.

Nem így Párizsban (MATIF/EURONEXT), ahol egészen szilveszterig folytatódott a kukorica árának lassú lefelé tartó csorgása. 144,5 eurón zártuk itt az évet, ami az elmúlt 1 év legalacsonyabb értéke, és ami egyúttal azt is jelenti, hogy mintegy 2 hónap alatt 16 százalékot esett a fronthavi jegyzés ára. Azóta egyébként intenzív erősödésbe kezdtek az árak, de erről majd a jövő héten írunk.

Hüvelyeseké a világ!

De legalábbis ez az év biztosan. Miután a jó szerencse reményében Újévkor mindenki megeszi a kötelező lencseadagját, az év további részében hajlamosak vagyunk elfeledkezni arról, mennyire fontos, hogy elegendő hüvelyest fogyasszunk.

hüvelyesek húsmentes hétfő ENSZ FAO hüvelyesek éve

Régi népélet naptára

január vízkereszt farsang időjárás

Január - Boldogasszony hava

1. hét:

- január 6. (Vízkereszt, Boldizsár): A vízkereszti enyhe idő még nagy hideget jósol. E naptól kezdve szenteli (kereszteli) az egyház a vizet, innen a vízkereszt elnevezés. A szentelt vízből haza is vittek, meghintették vele az udvart, az ólakat, a házat, hogy megvédje a lakókat és az állatokat az ártó szellemektől. Betegségek ellen isznak is a szentelt vízből, meg el is raknak belőle későbbre.

Vízkereszt a farsangi időszak kezdete is.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

"Január (régiesen Januárius) az év első, 31 napos hónapja a Gergely-naptárban. Nevét Janusról kapta, aki a kapuk és átjárók istene volt az ókori római mitológiában. A népi kalendárium szerint január neve Boldogasszony hava. A 18. században a magyar nyelvújítók a januárnak a zúzoros nevet adták." írja a Wikipédia.

január újév dologtiltás

- január 1. (Újév, Fruzsina): Amilyen az Újév napja, olyan lesz az egész esztendő. Igaz ez az időjárásra és a tevékenységekre egyaránt. Tilos a házimunka, főleg a szemetet nem szabad kivinni, mert elmegy vele a szerencsénk is. Ugyanakkor nem szabad ágyban sem maradni, mert akkor egész évben az ágyat nyomjuk. Lencsét, malacot, rétest kell enni, mert ezek "kitúrják" és "megnyújtják" a szerencsét, míg a szárnyas kikaparná, a hallal meg elúszna.

Ólomöntéssel, gombócfőzéssel ilyenkor is meg lehet jósolni, mikor kel el a hajadon leány, sőt, az újévi kocsonya csontját, ha megeszi a kutya (és miért ne tenné), hamarosan lakodalom várható.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Hirdetés

Közösség

Szeretjük

Kapanyel.png
szineslogo.png

Szakértőink

Kérdésekkel, problémákkal fordulhattok közvetlenül szakértőinkhez:
Bálint Károly Czauner Péter
kertépítő kertészmérnök
Vagy észrevételeiteket, kérdéseiteket megoszthatjátok velünk is:

Hirdetés

Utolsó kommentek

Könyvajánló

Feedek