A kellemesen napos múlt hétvégén kerékpárra kaptam, és a gödöllői dombokon átvergődve eltekertem a lassan őszi színeiben pompázó Vácrátóti Botanikus Kertbe. Egyébként a legegyszerűbb autóval eljutni, de megközelíthető vonattal és gödöllői átszállással autóbusszal is. Nyugodtan tervezhetjük egész napos programnak.
Megérte elmennem, mert a néhány évvel ezelőtti látogatáshoz képest a változás óriási. Mindenkit biztatok, aki tervezett a kertbe látogatást, októberig tegye meg, mert a park ugyan nyitva van, de bezárnak a felújított üvegházak, amelyekben – a prospektus szerint – 3000 taxont (rendet) gondoznak. A tervezőt dicséret illeti, mert a rengeteg növény egymástól viszonylag jól elkülönítve, kevés egyedtől eltekintve felcímkézve, pompás állapotban van.
Hatalmasra nőtt az ördögcsáklya
A három éve átadott korszerű üvegházban nem biztos, hogy Magyarország legnagyobb, de legjobban áttekinthető kaktusz és pozsgásgyűjteményére érdemes időt szánni. (Akinek van kaktuszos könyve, vigye magával!)
A trópusi gyűjteményben a szobanövények szerelmesei találkozhatnak - a korszerű klímatechnikának is köszönhetően - nagyra nőtt otthoni kedvenceikkel.
Szépek a méteres levelek
Az üvegház mellett leandergyűjtemény
A kerti séta során érdemes az ajánlott útvonalat követni és a kihelyezett táblákat olvasgatva megkeresni a figyelemre javasolt növényeket. Talán sokan tudják, hogy a botanikus kert a Magyar Tudományos Akadémia része, s dendrológiai gyűjteménye nemzetközi hírű. A laikusok számára is csodálatosak ezek a világ számos tájáról idekerült, ma már öreg fák.
Ritka fenyők alatt
Különlegesség a közelről látható magyar tölgy
Az egész napos programhoz nem árt otthoni elemózsiát csomagolni, amit kellemes környezetben elhelyezett padokon lehet elfogyasztani, mert fűre lépni tilos. A park bejáratánál van ital- és kávéautomata és kulturált WC.
Igazi ritkaság, a szárazság után is nagyon jó karban és gyommentes állapotban lévő növényrendszertani gyűjtemény. A jól áttekinthető összeállítás a biológia iránt kevésbé érdeklődők számára is jól szemlélteti a zárvatermők törzsfejlődését, akit érdekel, legalább 2 órát szánjon rá.
Az őszi kikerics már javában virít
A tó sem sínylette meg a száraz nyarat
A Berkenyeház bizonyítja, hogy nívós természeti bemutatóhelyet már Magyarországon sem lehet látogatóközpont nélkül üzemeltetni.
A kiállítás a természet és az ember kapcsolatát mutatja be, ötvözve a nemzeti parkok és a tudományos múzeumok céljait. Interaktív eszközökkel mindenki maga találhatja meg a választ a kérdéseire. A látogatók az itt folyó kutatásokkal is megismerkedhetnek, hiszen az arborétumban működik az MTA Ökológiai és Botanikai Kutatóintézete. A gyerekek pedig Berkenye bácsi vezetésével ismerkedhetnek a kiállítással.
Jó kis családi program, ha hétvégén az időjárás engedi, nem érdemes kihagyni.
Utolsó kommentek