Ha kertünket felkészítettük már a télre, ideje eltenni a szerszámokat is. Amennyiben az utolsó fűnyírás után nem tettük meg, akkor most tisztítsuk meg a fűnyírót: kefével távolítsuk el a rátapadt fűmaradványokat, és ellenőrizzük a késeket, hátha újra kell élezni őket. A benzines fűnyírót lehetőleg üres tartállyal tegyük el.
A kerti locsolócsövet se hagyjuk kint, nehogy a fagy megrepessze, inkább összetekerve akasszuk fel a szerszámos kamrában, sufniban, garázsban, kinek mije van. Ha nincs, építhetünk is egy kis helyeset, pl. ilyet:
Hajlamosak vagyunk a kerti szerszámokat csak úgy elrakni használat után, pedig nekik is jólesik a kényeztetés. Távolítsuk el drótkefével a földmaradványokat, a fémrészeket törölgessük át olajos ronggyal, így megóvhatjuk a rozsdától. A fanyelet is érdemes megvizsgálni, ha kell, szappanos vízzel lemosni, kicsit átcsiszolni, majd olajozni vagy viasszal bekenni.
A szerszámmustra alkalmat adhat némi lomtalanításra, ill. újrahasznosításra is. A régi gereblyefejből érdemei elismerése mellett kiváló fogas válhat, melyre kisebb-nagyobb kerti szerszámokat, kesztyűt, köpenyt stb. aggathatunk.
Ha gyűjtögető életmódot folytatunk, egy-egy rendrakásnál nagy kincsekre bukkanhatunk, amelyek szintén segítségünkre lehetnek a szerszámok áttekinthető tárolásában.
A hosszú nyeles szerszámokat sokan egyszerűen berakják a sarokba, de áttekinthetőbb és helytakarékosabb, ha valamilyen módon a falon keresünk nekik helyet.
Maradék PVC-csődarabok is jó szolgálatot tehetnek.
Ne feledkezzünk meg az univerzális raklapról sem: a szerszámok tárolásában is nagy segítség lehet. Csupaszon vagy lefestve, falra fúrva vagy "ládaként" használva.
A szanaszét heverő kötöző madzagokat is könnyedén "gúzsba köthetjük", így:
Akárhogy is rakjuk el a szerszámokat, arra azért ügyeljünk, nehogy a hólapát kerüljön a legtávolabbi sarokba. Hamarosan szükség lehet rá...
Utolsó kommentek