A sivatagokra gyakran gondolunk úgy, mint kietlen, kő és homok borította tájra, ahol a kopár sziklák között néhány növény,: cserjék, füvek küzdenek az életükért. Azonban e tájon nem minden kő élettelen ám!
A Magyar Kaktuszgyűjtők Országos Egyesülete 2015. szeptember 11. és 13. között rendezi meg az Őszi Országos Kaktuszkiállítás és Vásárt, ahol a rendezvény fókuszában a magukat köveknek, kavicsoknak álcázó kaktuszok lesznek.
E különlegesen ritka, fokozottan védett, sok évtizedes kort megérő sivatagi túlélőművészek ősszel bontják pompázatos, színes virágaikat, melyekkel különösen ritkán találkozhatnak a kaktuszok szerelmesei. A rendezvény mottója ezért "Élő kaktusz-kövek: az Ariocarpus nemzetség" lesz.
Az Ariocarpus nemzetség első példányát 1838-ban Mexikóban Galeotti, a brüsszeli botanikus kert igazgatója gyűjtötte be. Az Ariocarpus név gyapjas termésű kaktuszt jelent.
A növényt a mexikói indiánok is ismerték: gyógynövényként használták fel, mivel a benne lévő alkaloidák a maláriás láz csillapítására szolgálnak.
Az Ariocarpusok hazája Texas /USA/ déli részétől Mexikó középső részéig terjed. Veszélyeztetett növények, az útépítések, égetések, az agávétermesztés, legeltetés, és kisebb részt az illegális begyűjtés miatt. A mexikói természetvédelmi hatóságok ma már védik az élőhelyüket, sőt a növényeket piros festékkel megjelölve feltérképezik, nyilvántartják, figyelik a helyi populációkat.
Begyűjtésük szigorúan tilos, és ma már az Európában kapható növények kertészeti termesztésből is regisztrációs számmal, elsősorban magvetésekből feloltva kerülnek a gyűjteményekbe.
Formájuk a kövirózsáéhoz hasonló, élőhelyükön teljesen a köves-gipszes talajba húzódnak vissza a szárazévszakban, majd ősszel nyitják 5-6 cm-es csodás virágaikat, melyek színe fajtól függően fehér, rózsaszín, sárga vagy lila. Szaporításuk nehéz, rendkívül lassan növekednek, csak sok odafigyeléssel nevelhető kaktuszkülönlegességek. A három nap alatt az Ariocarpus nemzetség szakértői tartanak előadásokat, bemutatva a növények természetes élőhelyeit és terepi kutatásokat.
A látogatók természetesen találkozhatnak sok más sivatagi és hegyvidéki szárazságtűrő és pozsgás növényekkel a kiállításon, megtekinthetik a Füvészkert csodálatos trópusinövény-gyűjteményeit.
A kiállítás és vásár teljes ideje alatt szaktanácsadással segítik a kaktusztartás iránt érdeklődőket, a legkisebbek pedig kaktuszmagoncok ültetésén keresztül ismerkedhetnek meg e csodálatos növényekkel.
Helyszín: ELTE Füvészkert, Budapest 1083 Illés u. 25.
Időpont: 2015. 09.11-13-ig
Nyitva tartás: 9.00 – 17.00
Jegyárak:
Felnőtt jegy: 1.000 Ft/fő
Diák vagy nyugdíjas: 500 Ft/fő
Családi jegy: (2 felnőtt + 2 gyerek, 14 éves korig) 2.000 Ft
További információ: http://kaktuszgyujtok.hu/
Aki pedig szeretne ingyen belépőket nyerni, játsszon velünk! Az alábbi kérdésekre helyesen válaszolók között 5 páros belépőt sorsolunk ki.
- 1. Melyik országban élnek ezek a kaktuszok?
- a. Mexikó
- b. Brazília
- c. Argentína
2. Milyen betegségek megelőzésére használták az őslakosok gyógyító növényként?
a. láz
b. gyomorfájás
c. fejfájás
3. Milyen színű virágokat hoznak?
a. rózsaszín, fehér, sárga
b. kék , bordó, zöld
A válaszokat a kapanyelinfo@gmail.com címre várjuk.
Beküldési határidő: 2015. szeptember 7. (hétfő)
A nyerteseket e-mailben értesítjük.
Jó játékot, szép hétvétgét!
Utolsó kommentek