Mégpedig az ottani botanikus kertben, ahol a titánbuzogány (más néven óriáskontyvirág) szeptember 28-án kezdett virágot bontani. A világ legnagyobb és legbüdösebb virágának tartott trópusi növény tudományos neve nagyon beszédes: Amorphophallus titanum, azaz „óriási formátlan pénisz”. És tényleg…
A főleg Szumátrán élő növényt Odoardo Beccari olasz botanikus fedezte fel 1878-ban. Néhány gumót és magot elküldött Firenzébe, amit a gumók ugyan nem éltek túl, de pár mag kicsírázott. A magoncokból küldtek a londoni Királyi Botanikus Kertnek, ahol 1889-ben először virágzott eredeti trópusi élőhelyén kívül.
Azóta a világ számos botanikus kertjében megtalálható. A bázeli példány 20 éves, 255 cm magas és most virágzik harmadszor.
A virág teljes kinyílása 6-8 óra hosszat tart, majd ezután kb. ugyanennyi ideig árasztja kellemesnek egyáltalán nem mondható „illatát”. A messziről érezhető dögszag és a hatalmas méret miatt eredeti élőhelyén sokáig féltek is tőle, a botanikus kertekben viszont kuriózumnak számít, hiszen a virágzásra 7-12 évente kerül sor. Ráadásul az egész csupán néhány napig tart.
A 2012-es virágzás mozzanatai (Fotó: Manuela Schwendener)
Úgyhogy aki most Bázelben jár, ma és holnap még megnézheti élőben a virágzó titánbuzogányt. Egyébként meg érdemes figyelni a híreket, mert bár ritkán virágzik, a világban sok helyen tartanak 1-1 példányt, így szinte minden évben nyílik valahol.
További infók itt.
Forrásokért katt a képekre.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!
Utolsó kommentek