Ahogy hidegszik az idő, egyre inkább csak a meleg szobából pillantgatunk ki a kertre és a kis tavunkra. Ha jól felkészítettük a télre, nem kell aggódnunk, hogy milyen állapotban köszönti majd a tavaszt.
Madáritató
A madaraknak télen is szükségük van az itatóra, ezért télen se feledkezzünk meg róla! Ha befagy, törjük fel és távolítsuk el a nagyja jeget (óvatosan a baltával, fólia van a jég alatt!), öntsünk egy-egy fazék forró vizet az itatóba. A maradék jég hamar lehűti, nem kell attól félni, hogy a madarak megégetik magukat, viszont néhány órára fagymentes itatót biztosítunk nekik.
Ne feledkezzünk meg a madáretetőről sem! Nagyon fontos: ha elkezdtük etetni a madarakat, és odaszoktak a kertbe, hóolvadásig - általában március elejéig - folytassuk az etetést!
Mocsárkert
Tulbaghia violacea
Télen a mocsárkerttel nincs munka, leereszteni nem kell, a sekély mederben a jég felfelé tud tágulni, nem tesz kárt a fóliában. A növények jól bírják, még ha fenékig be is fagy a meder. Vannak természetesen melegigényes, trópusi eredetű növények – ilyenek a mocsári kála, a tulbaghia vagy a lobélia – ezeket fagymentes helyen kell teleltetnünk.
Dézsató
Hacsak nem építünk fölé fóliasátrat, a műanyag alapú dézsatavak vizét le kell ereszteni, különben a jég szétfeszítheti az edényt. A tóban élő halakat tegyük át egy műanyag hordóba, és vigyük fagymentes telelőhelyre.
A kiürített tavat rendszeresen ellenőrizzük, hiszen a hó, az eső vagy az olvadó hólé ismét feltöltheti, és ha jön egy komolyabb fagy, gondban leszünk. 2-3 cm víznél többet ne engedjünk a dézsában összegyűlni, meregessük ki!
Ne aggódjunk a szárazra került növények miatt, már visszahúzódtak, mire leeresztettük a vizet, és így szárazon is át fogják vészelni a telet. Tavasszal, ha feltöltjük a tavat, adjunk nekik időt, hogy magukhoz térjenek, várjuk meg, míg kihajtanak, csak aztán pótoljuk a hiányokat.
Szerző: Tóth Zoltán - Aesculus Kertészet
Utolsó kommentek