December - Karácsony hava
1. hét:
- december 31. (Szilveszter): Ha éjjel esik, reggel pedig süt a nap, rossz termés lesz.
December - Karácsony hava
1. hét:
- december 31. (Szilveszter): Ha éjjel esik, reggel pedig süt a nap, rossz termés lesz.
December - Karácsony hava
52. hét:
- december 24. (Ádám-Éva): Ha karácsony éjjelén havazik, az nagyon sok jót ígér.
- december 25. (Karácsony): "Fekete karácsony - fehér húsvét." Ha ezen a napon borús az idő, esik vagy havazik, akkor szép nyár, jó termés lesz. A fordítottja is igaz: ha süt a nap, rossz nyár várható, és rossz lesz a termés is.
- december 26. (Karácsony, István): Ha szép idő van, jó termés lesz.
- december 27. (János): János nap, ha borús, a termény igen dús - tartja a népi megfigyelés.
December - Karácsony hava
51. hét:
- december 21. (Tamás):Sok más téli naphoz hasonlóan e napon is meg lehet jósolni, ki lesz a majdani férj. De Tamás napja inkább a disznóölésről híres. Úgy tartják, aki ezen a napon egyszer disznót öl, annak azután minden évben le kell vágnia valamit, mert különben Tamás pusztítja el valamelyik állatát. Az ekkor vágott disznónak tamásháj a neve, amely gyógyítja a keléseket. Másutt úgy tartották, hogy az e napon levágott disznó sózott vére gyógyítja a köszvényt.
December - Karácsony hava
50. hét:
- december 13. (Luca): "Szent Lucának híres napja, a napot rövidre szabja." A Gergely-naptár életbe lépése előtt Luca napjára esett a napforduló. Ilyenkor volt a leghosszabb az éjszaka, a legrövidebb a nappal.
December - Karácsony hava
49. hét:
- december 4. (Borbála): Ha a Borbála napján vízbe helyezett cseresznyefaág ("borbálaág") karácsonyra kivirágzik, az eladó lánynak közeli házasságra van kilátása. Vághatunk mellé aranyvesszőt, meggyfaágat, orgonát, bármilyen gyümölcsfaágat a kertből, így szép virágos csokrunk lesz karácsonyra. Igaz, az orgonának csak a levelei hajtanak ki, de az is nagyon mutatós.
Borbála-napkor többféle tevékenység is tilos: nem szabad fonni, mert ha rokkához nyúlnánk, Borbála bedobná az ablakon az orsót, a fonál kóccá válna, a marhák lábára tekeredne, azok pedig megsántulnának. Akárcsak Luca-napkor, nem szabad varrni sem, mert bevarrnánk a tyúkok fenekét.
- december 6. (Miklós): A Miklós-napi időjárás mutatja meg, mi várható karácsonykor: ha Miklós napján hó esik, vége az enyheségnek.
- december 7. (Ambrus): Ha a fagy elmarad, és enyhül az időjárás, karácsonykor jeges idő lesz.
Ambrus a méhészek és mézesbábosok védőszentje. A legenda szerint csecsemőkorában egy méhraj vette körül az udvaron. A méhek ellepték a bölcsőt, bemásztak a gyermek szájába is. Anyja ijedtében felkiáltott: Ha ez a gyermek életben marad, nagy ember lesz belőle!
A csecsemőnek semmi baja nem lett, és a jóslat is bevált: Ambrusból püspök és nagyszerű szónok lett, a "mézajkú prédikátor".
Utolsó kommentek