Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Régi népélet naptára

ősz október

Október - Mindszent hava

Október az év tizedik hónapja a Gergely-naptárban. A latin octo szóból származik, jelentése nyolc, hiszen eredetileg ez volt a nyolcadik hónap a római naptárban, mielőtt a január és február hónapokat hozzáadták az évhez. A 18. századi nyelvújítók e hónapot mustonosnak nevezték.

Általános népi megfigyelés, hogy ha október elején sok a csillaghullás, akkor szép idő lesz.

39. hét:

- október 2. (Petra): Az első lombhullató nap.

Kép forrásáért katt a fotóra.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez

Régi népélet naptára

régi népélet naptára kisfarsang időjárás pásztor tél dologtiltás

Szeptember - Szent Mihály hava

39. hét:

- szeptember 28. (Vencel): A szőlőhegyek védőszentje, névnapja is a szüreti időszakra esik. Ha Vencel napján esik, akkor jövőre szép lesz a tavasz.

- szeptember 29. (Mihály): Ezen a napon hajtják be a legtöbb állatot a faluba, kifizetik a pásztorokat, ill. szolgálatba lépnek az újak. Az ősz beálltával a kinti munkák fokozatosan megszűnnek, kezdődnek a benti munkálatok, pl. a kukoricamorzsolás. A természetben is lelassul az élet, a halak a víz fenekére húzódnak, a fű már nem nő.

Az őszi vetést követően következhetett egy kis lazítás: a Katalin-napig tartó kisfarsang időszaka. Az asszonyoknak e nap dologtiltó volt: ha valaki mégis mosott, azt tartották, megrövidül a keze, ha ki is teregetett, a háza fölött egész évben dörögni fog az ég.

Az időjárásra is lehet következtetni: ha Mihály napján dörög az ég, szép lesz az ősz, de kemény a tél. Ha a birkanyáj összebújik, az is nagyon hideg telet jelenthet; ha távolabb fekszenek egymástól, az enyhét jósol. „Ha Szent Mihály lova deres, behozza a telet.” Ha Mihály itt találja a fecskéket, kellemes meleg ősz várható.

Forrásért katt a képre.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez

Az előző évekhez hasonlóan szerencsére idén is nagy leveleket hozott a tavirózsák királynője, az óriás tündérrózsa (Victoria cruziana). Egyik-másik átmérője eléri a 185 cm-t is!

Füvészkert óriás tündérrózsa Victoria cruziana

2016. július 1-jén ennek örömére 17:00 és 22:00 között,akik előre regisztráltak, felültethetik gyermekeiket a levélre, akik így pár percig vízitündéreknek érezhetik magukat. A biztonság kedvéért a keddtől péntekig a Viktóriaház zárva tart, nehogy megsérüljenek a levelek a nagy esemény előtt. (Bármilyen hihetetlen, sajnos évről évre vannak, akik nem bíznak a növény valódiságában, ezért a vizsgálódás közben beszaggatják a leveleket.)

Füvészkert óriás tündérrózsa Victoria cruziana

 A péntek esti program a Füvészkert honlapján megjelölt normál belépőjegyek megváltásával látogatható. Az előkészületek miatt pénteken 12:00-től zárva lesz a botanikus kert, és csak 17:00-kor nyit ki. A szerencsés regsiztrált gyermekeknek ajánlatos egy váltás ruhát vinni.

Aki erről most lemarad, ne szomorkodjon, várhatóan nemsokára virágokat is bont az óriás tündérrózsa, és akkor a leveleket is meg lehet majd csodálni.

A babás fotó nem a Füvészkertben készült, forrásért katt a képre.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Régi népélet naptára

régi népélet naptára húsvét locsolás piros tojás

Március - Böjtmás hava

13. hét:

- március 28. (Húsvéthétfő): A locsolás, a hímes tojás ajándékozásának ideje. Mindkettő ősi termékenységvarázslásra vezethető vissza. A tojás ezen kívül Jézus újjászületését, piros színe a vérét jelképezi.

A locsolók a lányokat a patakhoz, folyóhoz, kúthoz vitték, és ott vagy megmártották őket, vagy vödörszám öntötték rájuk a vizet. De csak délig, utána már nem volt illendő. Jutalmuk hímes tojás volt: a kisfiúknak hagymahéjban festett, a férfiaknak sokszor szöveges.

- március 29. (Herman): Húsvétkedd, a visszalocsolás napja volt. A lányok két oldalról végigállták az utat, ezért a legények nem mertek arra menni dolgozni, inkább a kerten át szöktek ki a mezőre. Aki mégis az utcára keveredett, pórul járt.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel és csatlakozz a Kapanyél Facebook-közösségéhez!

Német nyelvterületen mindig is nagy hagyománya volt a húsvéti tojásfának: hímes tojásokkal díszítenek fel bokrokat, fákat. Közülük talán a leghíresebb a türingiai Saalfeldben a Kraft család almafája, amelyet az utóbbi években már 10 000 tojás díszített.

húsvét tojásfa hímes tojás

Talán sokan emlékeznek, tavaly megírtuk, hogy az idős házaspár utoljára díszítette fel a kertben álló almafát. Jó hír viszont, hogy a helyiek úgy döntöttek, nem hagyják veszni a település legfőbb látványosságát. Összefogtak, és idén már a városi park egyik fáját díszítették fel kicsik és nagyok.

húsvét tojásfa hímes tojás

Hirdetés

Közösség

Szeretjük

Kapanyel.png
szineslogo.png

Szakértőink

Kérdésekkel, problémákkal fordulhattok közvetlenül szakértőinkhez:
Bálint Károly Czauner Péter
kertépítő kertészmérnök
Vagy észrevételeiteket, kérdéseiteket megoszthatjátok velünk is:

Hirdetés

Utolsó kommentek

Könyvajánló

Feedek